Home / Survival / Obóz survivalowy dla dorosłych – jak się za to zabrać?
Obóz survivalowy dla dorosłych.

Obóz survivalowy dla dorosłych – jak się za to zabrać?

Większości osobom, obóz survivalowy kojarzy się z atrakcją dla dzieci i młodzieży. Wiele osób wysłało swoje pociechy na podobny wyjazd, który wygląda podobnie jak zwykła kolonia. Nie jest to jednak postrzeganie do końca trafne. Dorośli także jak najbardziej mogą pojechać na obóz survivalowy. Mimo że aktywność ta nazywa się tak samo zarówno dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, to to, jak obóz survivalowy wygląda, różni się diametralnie.

W przypadku dzieci i młodzieży obóz survivalowy przeważnie jest nakierowany na zabawę, rozrywkę i tworzenie miłych wspomnień z elementami szkoleniowymi i edukacyjnymi. W przypadku obozu survivalowego dla dorosłych panują odwrócone proporcje. Obóz survivalowy dla dorosłych jest nakierowany głównie na szkolenie, edukację i zdobywanie wiedzy a przy okazji stanowi rozrywkę, dobrą zabawę i miło spędzony czas na łonie natury.

Organizacja obozu survivalowego dla dorosłych

Przede wszystkim, trzeba mieć zorganizowaną grupę, której członkowie podzielają zainteresowanie naturą, lasem i oczywiście survivalem. Może to być grupa starych znajomych, zespół z pracy, grupa zebrana na różnej maści forach internetowych lub każda inna grupa (Jeżeli nie masz takiej grupy, a i tak chciałbyś wziąć udział w szkoleniu survivalowym, zapisz się na kompletne szkolenie survivalowe tutaj: KLIK).

Kolejną ważną kwestią jest rozplanowanie logistyczne. I tutaj wchodzi w grę indywidualny poziom zaawansowania członków grupy. Czy wszyscy mają obycie z przebywaniem w terenie dzikim? Czy może w grupie jest ktoś z dużym doświadczeniem, co by mógł taki obóz „poprowadzić”? Jeżeli tak, to sprawa jest prosta – należy tylko wybrać odpowiednie miejsce i termin, i po prostu jechać.

Jaki teren wybrać pod taki obóz survivalowy?

Im bardziej zróżnicowany, tym lepiej. Jeżeli mamy do dyspozycji tylko jednolity las iglasty, też da się obóz survivalowy zorganizować. Ale zdecydowanie lepiej znaleźć teren, który obfituje w różne rodzaje lasu (gęsty, rzadki, iglasty, liściasty, mieszany), łąki, polany, rzeki, jeziora, potoki, bagna i najlepiej też góry. Tworzy to ogrom mikroklimatów i konfiguracji gdzie można zaobserwować praktycznie każdy aspekt przebywania w terenie dzikim i przećwiczyć praktycznie każdą technikę survivalową.

Co zabrać na obóz survivalowy? Tutaj odsyłamy do artykułu poświęconemu tylko temu zagadnieniu: KLIK.

Co, jeżeli nie jesteśmy doświadczeni z bytowania w terenie dzikim i w naszym gronie nie ma eksperta survivalu? Co, jeżeli jest i wszyscy jesteśmy zaawansowani, ale nie do końca wiemy jak się za to zabrać?

W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest odezwać się firmy prowadzącej szkolenia survivalowe, kursy survivalu i właśnie obozy survivalowe – na przykład do nas :). W ciągu wielu lat zorganizowaliśmy już dziesiątki takich obozów w praktycznie każdej części Polski i dla grup o każdym poziomie zaawansowania.

Jeżeli macie już wybrany teren, na jakim chcielibyście przeprowadzić obóz survivalowy, sprawdzimy go na mapach pod kątem tego, czy się na taką aktywność nadaje. Jeżeli nie, to zawsze staramy się znaleźć teren zastępczy niedaleko od tego, który wybraliście. Jeżeli nawet się nadaje, to i tak sprawdzamy najbliższą okolicę czy nie ma lepszego i jeżeli jest, proponujemy Wam zmianę. Jeżeli nie ma w Waszej okolicy terenu dobrego pod obóz survivalowy albo sami nie wiecie jeszcze, gdzie dokładnie chcecie obóz survivalowy odbyć, to albo zaprosimy Was do naszego domyślnego miejsca szkoleń, albo wyszukamy jak najlepszy teren w innej części kraju. Druga opcja jest o tyle lepsza, że wtedy możemy wyszukać teren dokładnie według Waszych preferencji. Przewaga jezior, lasów iglastych, lasów liściastych, większa rzeka, góry, bagna – wszystko to możemy dla Was odpowiednio dobrać. Niestety taka opcja będzie się wiązała z nieco większymi kosztami, gdyż będzie od nas wymagała większej logistyki i przygotowania terenu pod obóz survivalowy od zera.

No właśnie – jaki byłby koszt takiego obozu survivalowego?

Nigdy nie lubimy odpowiadać ogólnikowo i w naszych artykułach staramy się udzielać konkretnych odpowiedzi – ale tu niestety musimy powiedzieć: „to zależy”. Od czego?

Liczba osób

To jest największy wyznacznik tego, ile będzie kosztował obóz survivalowy. Występuje tu zależność liczby uczestników do liczby instruktorów. Na obozach survivalowych organizowanych przez Survivor Group, nie przekraczamy 10 osób na jednego instruktora. Zatem koszt udziału w obozie survivalowym będzie się szybko zmniejszał aż do osiągnięcia 10 osób, od 11 osoby może się lekko zwiększyć i potem dalej zmniejszać do osiągnięcia osoby 20 i tak dalej. Mimo to staramy się zawsze kalkulować koszta tak, aby większa liczba osób zawsze oznaczała mniejszy koszt na osobę.

Miejsce

To również jest bardzo istotna zmienna. Jeżeli obóz survivalowy miałby być zorganizowany w naszej domyślnej lokalizacji, to jego koszt zawsze będzie mniejszy, niż kiedy będziemy organizować obóz w innych częściach kraju. Jeżeli organizujemy obóz u Was albo gdziekolwiek indziej, w grę wchodzi nasza praca na wyszukanie i rozeznanie terenu, przygotowanie go pod szkolenie oraz logistyka w postaci transportu instruktorów i sprzętu – czasem 1, a nawet 2 dni wcześniej. Kosz oczywiście zwiększa się wprost proporcjonalne od dystansu od naszej domyślnej lokalizacji. Oczywiste przyczyny: koszt paliwa i czas dojazdu.

Akomodacja

Bardzo duże znaczenie ma sposób noclegu. Domyślny sposób to „pod chmurką” – czyli w schronieniach survivalowych wykonanych podczas godzin dydaktyczno-szkoleniowych. Jednak jest też możliwość organizacji „półobozu”, gdzie nocleg miałby miejsce w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym lub dowolnym innym pokoju noclegowym – przeważnie nieopodal terenów szkoleniowych. Aktywności dzienne natomiast pozostają takie same jak w przypadku zwykłego obozu. Istnieje nawet możliwość noclegu w hotelu oddalonym zbyt daleko od miejsca szkolenia, żeby chodzić do niego piechotą. Wtedy w grę wchodzi wynajem busa lub nawet autokaru. Wówczas koszta diametralnie wzrastają, gdyż sen „pod chmurką” i marsz piechotą jest za darmo gdzie hotel i autokar kosztują niemało pieniędzy. Tutaj musimy zaznaczyć, że nie ma absolutnie nic złego ani „niesurvivalowego” w tym rozwiązaniu. Nie każdy chce być komandosem i spać w lesie, ale jednocześnie chce się kilka dni pouczyć technik survivalowych. Oczywiście – spanie w lesie na obozie survivalowym daje pełniejsze doświadczenie, ale nie każdy jest po prostu do tego stworzony i ma pełne prawo wysypiać się wygodnie, co również jesteśmy w stanie zorganizować.

Sprzęt

Również bardzo ważny wyznacznik. Jeżeli masz własny nóż, krzesiwo, kompas, karimatę, śpiwór i namiot albo inne zadaszenie to nie wpłynie to na koszta. Podczas kiedy nóż, krzesiwo i folię NRC + paracord (do stworzenia zadaszenia) zawsze wydajemy na czas obozu, tak karimatę i śpiwór ze względów higienicznych zalecamy mieć własną. Jeżeli ich nie macie, można je na czas obozu od nasz wynająć. Wiąże się to z kosztem zużycia sprzętu i jego późniejszej dezynfekcji w celach bezpieczeństwa.

Wyżywienie

Kolejny ważny aspekt. Domyślnie zalecamy wziąć podstawowy żelazny prowiant, plus wydajemy podstawowe jedzenie w postaci chleba, kiełbasy na ognisko i tutaj zależnie od charakteru obozu, rzeczy do jedzenia, które symulują upolowaną zwierzynę lub w inny sposób zebrane pożywienie. Możemy również zorganizować dla każdego wojskowe racje żywnościowe (stworzone przez armię specjalnie do celów przebywania w lesie) lub nawet zorganizować pełnoprawny grill zupełnie jak na dowolnym wydarzeniu okolicznościowym. Możemy też załatwić dowolny katering z okolicy. Opcji jest bardzo wiele i są one bardzo płynne. Oczywiście wszystkie warianty konkretnie opiszemy indywidualnie do każdego zapytania.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam aspekty organizacji obozu survivalowego dla dorosłych oraz pokazał Wam, że jest to jak najbardziej możliwe i nie jedna grupa już się na to zdecydowała. Z doświadczenia wiemy, że wszyscy z naszych szkoleń wychodzą zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i umiejętności. A czasem nawet wypoczęci 🙂

Jeżeli chciałbyś, abyśmy zorganizowali dla Ciebie i dla Twojej grupy taki obóz survivalowy, zadzwoń, napisz lub wypełnij formularz tutaj: KLIK

Jeżeli jesteś sam, ale również byś chciał wziąć udział w takiej aktywności, to gorąco polecamy udział w kompletnym szkoleniu survivalowym: KLIK lub wykupienie indywidualnego szkolenia survivalowego gdzie instruktor będzie tylko do Twojej dyspozycji i dostosuje program tylko pod Ciebie: KLIK.

Zapraszamy!



Przeczytaj również