Przejdź do treści
Maskowanie Taktyczne. Maskowanie Wojskowe. Maskowanie. Maskowanie Indywidualne. Maskowanie na Hełm. Jednostka Strzelecka. Związek Strzelecki. Warszawa.
Home / Szkolenia Wojskowe / Maskowanie

Maskowanie

Sztuka kamuflażu jest nieodłącznym elementem działań zbrojnych. Jest to jeden z najważniejszych elementów pozwalających żołnierzowi przeżyć i skutecznie działać na polu walki.

W Jednostce Strzeleckiej 1403 RSDS – Warszawa, kładziemy ogromny nacisk na przyswojenie umiejętności i wiedzy z tej dziedziny na wysokim poziomie. Skrót RSDS bowiem oznacza Rozpoznawczo-Szturmowa Drużyna Strzelecka. Co za tym idzie, każda operacja rozpoznawcza przed rajdem bądź uderzeniem musi być poprzedzona znakomitym przystosowaniem i wtopieniem się w otaczający nas teren. Uczymy się rozbijania charakterystycznych kształtów rzucających się w oczy w terenie, maskowania broni, twarzy oraz używania otaczającej nas roślinności. Ćwiczymy także techniki skrytego poruszania się, zaczynając od samego cichego stawiania kroków, poprzez techniki wychylania się zza/z ponad roślinności, na czołganiu snajperskim kończąc. 

Szkolenia z maskowania są dla nas ważne, a samo maskowanie powinno być stosowane niezależnie od sytuacji taktycznej. Jak wiemy, maskowanie powinno być bowiem aktywne, ciągłe, wiarygodne i różnorodne. Niezależnie od sytuacji i postawionego zadania, przed wyruszeniem “w teren” należy odpowiednio się zamaskować. Podczas przemieszczania, szczególnie przy zmianie warunków terenowych lub taktycznych, obowiązują przerwy na domaskowanie się lub wręcz zmianę szaty roślinnej. Zwracamy też strzelcom uwagę na dyscyplinę emisji, światła i dźwięku, tak przy przemieszczaniu się, prowadzeniu transmisjach radiowych, jak i przy krótkim postoju lub biwaku.

Należy zwracać uwagę na to żeby:

  • Twarz była należycie zamaskowana – kominiarką lub za pomocą farb maskujących.
  • Nakrycie głowy powinno umożliwiać doczepienie do niego farszu roślinnego. W połączeniu z maskowaniem barków, powinno to rozbić trójkąt głowa-ramiona.
  • Farsz na klatce oraz pasie nie może utrudniać obsługi broni, kieszeni czy ładownic na magazynki.
  • Buty koloru czarnego będą się rzucać w oczy – należy użyć pokrowców, stuptutów lub najbliższej kałuży z błotem.
  • Skupić się na miejscach priorytetowych – podczas szkolenia zazwyczaj ma się więcej czasu niż w realnej sytuacji. Priorytetem powinny być więc najbardziej widoczne miejsca takie jak głowa i ramiona, nie nogi.
  • Wykorzystać grę cieni podczas przemieszczania się – np. roślinność polna będzie odznaczać się w głębokim cieniu drzewa.
  • Broń i inne elementy wyposażenia również powinny być zamaskowane – najlepiej pomalowane, w ostateczności z użyciem siatek i taśm maskujących.