Strona główna Kompletny Kurs Survivalu 72 Godziny
Rozpałka Survivalowa. Typy Ognisk. Metody Rozpalania Ognia. Kurs Survivalu. Rozpalanie Ognia. Sposoby Rozpalania Ognia. Ognisko Survival. Rodzaje Ognisk.
Dzikie Rośliny Jadalne. Survival Jedzenie. Jadalne Rośliny Dziko Rosnące. Rośliny Jadalne w Lesie. Warszawa. Kurs Survivalowy. Dzikie Rośliny Jadalne Polski.
Polowanie. Wnyk. Dzikie Rośliny Jadalne. Survival Jedzenie. Dzikie Rośliny Jadalne Polski. Survival. Kurs Survivalu. Warszawa. Rośliny Jadalne w Lesie.
Survival. Szkolenie Survivalowe. Jak Zbudować Szałas. Schronienie Survival. Szałas w Górach. Kurs Survivalu. Warszawa. Ogrzewanie Namiotu. Jak Zrobić Szałas.
Kurs Survivalu. Jak Zrobić Szałas. Szałas w Górach. Schronienie Survival. Survival. Jak Zbudować Szałas. Ogrzewanie Namiotu. Szkolenie Survivalowe. Warszawa.
Rozpalanie Ognia. Metody Rozpalania Ognia. Ognisko Survival. Rozpałka Survivalowa. Kurs Survivalu. Typy Ognisk. Sposoby Rozpalania Ognia. Rodzaje Ognisk.
Warszawa. Terenoznawstwo. Orientacja w Terenie. Sposoby Wyznaczania Północy. Topografia. Orientacja Mapy w Terenie. Jak Używać Kurs Survivalu. Mapy Bez Kompasu.
Jadalne Rośliny Dziko Rosnące. Dzikie Rośliny Jadalne. Survival Jedzenie. Dzikie Rośliny Jadalne Polski. Rośliny Jadalne w Lesie. Kurs Survivalowy. Warszawa.

Kompletny Kurs Survivalu 72 Godziny

20 kwietnia 2024
3 dni
do 10 osób
Warszawa

Kompletny program szkoleniowy z zakresu sztuki przetrwania.

Oferujemy realizację kompletnego programu szkoleniowego z zakresu survivalu. Obejmuje on kompleksowo wszystkie pięć filarów sztuki przetrwania. Zakłada on realizację programów wszystkich survivalowych szkoleń tematycznych widocznych w dziale “Szkolenia” wzbogacając je o zaawansowane elementy.

Podczas programu będziemy kolejno realizować wykłady i szkolenia ze wszystkich pięciu filarów survivalu:
• Znajdywanie, pozyskiwanie i uzdatnianie wody pitnej.
• Budowa schronień improwizowanych i pokrewne techniki survivalowe. (Np. jak zbudować szałas efektywnie).
• Metody rozpalania ognia, rodzaje ognisk oraz typy ognisk.
• Zdobywanie pożywienia. Zarówno ze źródeł roślinnych jak i zwierzęcych. (Np. jadalne rośliny dziko rosnące, wnyki, pułapki).
• Sygnalizacja awaryjna oraz survivalowa orientacja w terenie. (Terenoznawstwo, topografia, sposoby wyznaczania północy, jak używać mapy bez kompasu, ognisko sygnalizacyjne oraz znaki naziemne).

Program szkolenia survivalowego / kursu survivalowego zakłada 72 godziny szkoleniowe. Jego realizacja może odbyć się w trzech domyślnych formach:
• Obóz survivalowy sześciodniowy (domyślnie od poniedziałku do soboty). Jest to forma zalecana i najbardziej intensywny kurs survivalu. W ciągu tych sześciu dni realizujemy program wszystkich sześciu szkoleń tematycznych.
• Sześć spotkań jednodniowych realizowanych co tydzień lub co dwa tygodnie.
• Trzy spotkania dwudniowe (domyślnie w weekendy), realizowane co tydzień lub co dwa tygodnie. Większe odstępy czasowe między szkoleniami są niezalecane.

Program zawiera w sobie zarówno techniki podstawowe jak i bardziej zaawansowane. Po odbyciu programu, kursant będzie posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki przetrwania na wysokim poziomie. Przed i podczas trwania programu, zależnie od jego formy, będziemy na bieżąco dostarczać materiały do samokształcenia oraz wyznaczać czas i zakres ich przyswajania. Pozwoli to na maksymalizację efektywności i proporcji "poświęcony czas - zdobyta wiedza i umiejętności".

Program zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Absolwenci kursu otrzymują certyfikaty.

Wymagany sprzęt: Jedynie buty i ubranie "do lasu" - czyli takie, którego nie szkoda pobrudzić. Odpowiednio dopasowane do pory roku i pogody. Mile widziana czapka i rękawiczki oraz własny śpiwór i karimata. Resztę sprzętu zapewniamy (nóż, paracord, krzesiwo, menażka, folia NRC, kompas).

Czego Cię nauczymy

Znajdywanie, pozyskiwanie i uzdatnianie wody pitnej.
Budowa schronień improwizowanych i pokrewne techniki survivalowe. Jak zbudować szałas? Jak zrobić zadaszenie z folii NRC i więcej.
Metody rozpalania ognia, typy ognisk oraz rodzaje ognisk. Rozpalanie ognia bez zapałek oraz w trudnych warunkach
Zdobywanie pożywienia. Zarówno ze źródeł roślinnych jak i zwierzęcych. Dzikie rośliny jadalne, polowanie, pułapki i wnyki.
Sygnalizacja awaryjna oraz survivalowa orientacja w terenie.

Wszystkie aspekty z powyższych FILARÓW survivalu organizujemy w trzy STREFY. Pozwala to na efektywną klasyfikację umiejętności.
Strefy survivalu dzielimy na: pierwszą - to co mamy przy sobie i w zasięgu ręki, drugą - to co mamy w zasięgu wzroku oraz trzecią - to co leży poza zasięgiem naszego wzroku. Wszystkie nasze działania w survivalu są z nimi związane.

Skrupulatnie krok po kroku, podczas kursu survivalu realizujemy techniki z poszczególnych filarów, cały czas organizując nasze działania w trzech strefach aby wiedza jaką wyniesie kursant, była uporządkowana i dobrze utrwalona. Tak, aby jak najmniej mogło "wylecieć z głowy" w ewentualnym stresie związanym z prawdziwą Sytuacją Survivalową.

Dzień Pierwszy: Woda

Najważniejszy filar Survivalu. Podczas pierwszego dnia szkoleniowego, poznasz  zasady prowadzenia gospodarki hydracyjnej w zróżnicowanym środowisku - jak dobierać warstwy ubrania celem minimalizacji potliwości, jak planować przedsięwzięcia celem minimalizacji wysiłku oraz jak konserwować wodę.  Zrealizujemy następujące techniki przetrwania:

Wykorzystywanie szlaków zwierzęcych i cech terenu do typowania potencjalnych obszarów ze źródłami wody lub zbiornikami wodnymi. Pozyskiwanie wody za pomocą wykopu przy zbiorniku wodnym. Pozyskiwanie wody z błota oraz z dna wyschniętego strumienia. Zbieranie rosy. Wyciskanie wody z mchu. Metoda transpiracyjnego pozyskiwania wody. Techniki zbierania deszczówki. Uzdatnianie Wody: Improwizowany sposób destylacji słonecznej Improwizowany survivalowy filtr do wody. Użycie komercyjnych survivalowych filtrów do wody. Użycie tabletek do oczyszczania wody Puryfikacja UV. Gotowanie wody bez metalowych naczyń. Wzbogacanie wody za pomocą wywarów, domieszek i herbat celem maksymalizacji efektywności hydracyjnej.

Dzień Drugi: Schronienie

Również kluczowy element Sztuki Przetrwania.  Podczas drugiego dnia szkoleniowego, omówimy i przećwiczymy zasady wyboru miejsca i rodzaju schronienia oraz priorytety dotyczące balansu jego skuteczności do energii, jaką trzeba włożyć w jego budowę.

Omówimy i przećwiczymy następujące zagadnienia i techniki survivalowe: Dobór miejsca noclegu i przygotowania schronienia. Izolacja od podłoża za pomocą igliwia. Budowa drewnianego, podwyższonego izolatora od podłoża. Wykorzystanie folii NRC do budowy improwizowanego zadaszenia. Techniki jego napinania, podstawowe węzły oraz techniki jego ułożenia. Techniki te działają również w przypadku innych materiałów takich jak pałatka, poncho, tarp, folia, worek na śmieci i podobne. Budowa łóżka typu "A" - Szczególnie przydatne na podmokłym terenie gdy nie mamy dostępu do suchego podłoża. Budowa szałasu dwuspadowego izolowanego. "Scarecrowing", czyli wykorzystywanie liści do zwiększania walorów izolacyjnych ubrania lub śpiwora. Budowa ekranu cieplnego i inne techniki wykorzystania ogniska do ogrzewania schronienia.

Dzień Trzeci: Ogień

Ogień w Survivalu jest niezwykle ważny. Ma on wpływ na wszystkie pozostałe filary.

Podczas trzeciego dnia szkoleniowego, omówimy i przećwiczymy następujące zagadnienia i techniki: Dobór miejsca na ognisko i odpowiednie jego umiejscowienie. Znajdywanie, zbieranie i odpowiednie zabezpieczanie materiałów do rozpalania ognia (hubka, podpałka i rozpałka). Pozyskiwanie materiału do ogniska w mokrych warunkach (batonowanie, featherstick, znajdywanie i wykorzystanie żywicy i drewna żywicznego). Odpowiedni i skuteczny podział warstw paliwa do ogniska. Rozpalanie ognia krzesiwem. Rozpalanie ognia soczewką dostępną w ekwipunku. Rozpalanie ognia wodą lub lodem (wykonywanie owalnej soczewki z wody lub lodu). Wykorzystywanie baterii i żarówek do rozpalania ognia. Rodzaje Ognisk oraz Typy Ognisk:  Ognisko zwykłe typu wigwam. Ognisko typu "Dakota Fire Hole" - skryte, skupiające ciepło w jednym punkcie. Ognisko typu "T" - do gotowania. Ognisko odwrotne - całonocne. Ognisko typu "Gwiazda" - oszczędne. Technika "Studnia" - służąca do suszenia paliwa do ogniska.

Dzień Czwarty: Jedzenie

Pożywienie jest bardzo  ważne w survivalu. Im dłużej nie jemy -> tym mniej mamy energii -> tym mniej mamy sił i motywacji do działania. Nasza zdolność realnej oceny sytuacji i myślenie cierpi. Efektem tego jest zmniejszenie szans na zdobycie czegoś do jedzenia. Brak energii wpływa również na wszystkie pozostałe filary. Będziemy pozyskiwali mniej wody, będziemy mieli mniej siły na budowę schronienia oraz nazbieramy mniej paliwa do ogniska.

Podczas czwartego dnia szkoleniowego omówimy i przećwiczymy: Zasady konserwacji energii i racjonowania żywności. Rozpoznawanie podstawowych roślin jadalnych i ziół. Przygotowywanie posiłków z roślin jadalnych i herbat. Podstawy tropienia zwierzyny. Prawne i moralne aspekty trappingu, czyli polowania przy użyciu pułapek. Tropienie i Nauka Tropienia. Pułapka typu "4". Budowa pułapki "Paiute". Budowa wnyku sprężynującego prostego na zwierzynę średniej wielkości. Budowa pułapki typu "wieszak". Zasady oceny przydatności do spożycia mięsa znalezionego (Padliny). Procedura uzdatnienia padliny do spożycia. Budowa improwizowanego zestawu wędkarskiego.

Dzień Piąty: Sygnalizacja Awaryjna

Po zrealizowaniu technik z powyższych czterech filarów Sztuki Przetrwania, kolejnego dnia Kursu Survivalowego realizujemy pierwszy segment filaru piątego, polegający na znalezieniu drogi wyjścia z sytuacji przetrwania.

Podczas piątego dnia szkoleniowego poznasz i przećwiczysz następujące zagadnienia: Efektywne nadawanie sygnałów dźwiękowych. (gwizdki komercyjne, improwizowane, emisja dźwięków poprzez uderzanie przedmiotu o przedmiot). Użycie latarek do nadawanie sygnału S.O.S. w alfabecie Morse'a. Konstrukcja środków do odbijania światła słonecznego oraz techniki skutecznego nakierowywanie go na obiekt celem sygnalizacji. Budowa ogniska sygnalizacyjnego oraz techniki skutecznego jego wykorzystania. Znaki terenowe naziemne, kierowane do statków powietrznych. Skuteczne techniki regularnego oznaczania swojej trasy celem ułatwienia tropienia nas przez ratowników oraz psy tropiące.  Techniki sygnalizacji nocnej przy użyciu lightsticków (Buzzsaw oraz układanie wzrorów).

Dzień Szósty: Topografia i Orientacja w Terenie

Podczas szóstego dnia szkoleniowego, kontynuujuemy przechodzimy do ostatniego bloku tematycznego, jakim jest drugi segment filaru piątego, czyli topografia survivalowa. Podczas realizacji tego segmentu szkolenia, omawiamy i ćwiczymy następujące zagadnienia z dziedziny Survivalowej Orientacji w Terenie: Posługiwanie się kompasem i busolą. Czytanie mapy. Orientacja mapy w terenie. Wyznaczanie azymutu i marsz na azymut. Miara pokonanego dystansu za pomocą parokroków. Sposoby wyznaczania północy bez kompasu. (Metoda słońca i zegarka, ocena pozycji mchu na drzewach i kamieniach, śniegu w zagłębieniach, ocena układu gałęzi na drzewie, metoda LURD, wyznaczanie kierunku północnego za pomocą Gwiazdy Polarnej - zarówno od Wielkiego Wozu jak i od Kasjopeji, wyznaczanie południa za pomocą gwiazdozbioru Oriona oraz orientacja po słońcu i księżycu). Orientacja w terenie bez mapy. Wykonywanie podstawowych szkiców terenu, wykorzystywanie infrastruktury do oceniania swojej pozycji. Sposoby jak używać mapy bez kompasu. Wykorzystywanie cech terenu do orientacji mapy w terenie.

Lokalizacja: Domyślne miejsce realizacji kursu survivalowego to Lasy Chojnowskie niedaleko miejscowości Konstancin-Jeziorna, około 20km na południe od Warszawy. Istnieje możliwość organizacji szkolenia w dowolnym miejscu po wcześniejszym uzgodnieniu. Musimy ocenić czy teren w okolicy jest odpowiedni do realizacji wszystkich technik z programu kursu na wysokim poziomie.

Termin i forma realizacji do uzgodnienia, jesteśmy elastyczni. Skontaktuj się z nami! Wspólnie ustalimy najdogodniejszą.

Wymagany sprzęt: Jedynie buty i ubranie "do lasu" - czyli takie, którego nie szkoda pobrudzić. Odpowiednio dopasowane do pory roku i pogody. Mile widziana czapka i rękawiczki oraz własny śpiwór i karimata. Resztę sprzętu zapewniamy (nóż, paracord, krzesiwo, menażka, folia NRC, kompas).

Wyżywienie we własnym zakresie. Należy zapewnić sobie prowiant na czas trwania kursu survivalu. Możemy też zapewnić wojskowe racje żywnościowe.

Harmonogram

10:00 - 11:00
Wprowadzenie do zasad survivalu oraz omówienie priorytetów
11:00 - 12:00
Przemarsz na miejsce szkolenia właściwego, z przystankami w miejscach istotnych dla survivalu. (Potencjalne źródła wody, cennego materiału do rozpalenia ogniska, szlaków zwierzęcych itp.)
12:00 - 13:00
Techniki pozyskiwania i oczyszczania wody
13:00 - 15:00
Omówienie zasad oraz budowa podstawowych schronień survivalowych
13:00 - 15:00
Techniki rozpalania ognia i prowadzenia ogniska
13:00 - 15:00
Podstawowe zagadnienia dotyczące zdobywania pożywienia
13:00 - 15:00
Pozyskiwanie pożywienia z roślin oraz budowa podstawowych pułapek i wnyków a także instrukcja ich użycia wraz z aspektami prawnymi. (Dokładne techniki i rośliny naturalnie zależne od pory roku i środowiska.)
15:00 - 16:00
Oficjalne zakończenie kursu, wręczenie certyfikatów.

Lokalizacja miejscowości

Jeżeli masz jakieś pytania, zadzwoń 604 493 025

Rezerwuj wydarzenie

Inne szkolenia