Przejdź do treści
Sprzęt Survivalowy. Sklep Survivalowy. Sprzęt do Survivalu. Survival Sprzęt. Szkoła Przetrwania. Sztuka Przetrwania.
Home / Survival / 10 Najważniejszych narzędzi survivalowych, czyli sprzęt survivalowy i umiejętności przetrwania.

10 Najważniejszych narzędzi survivalowych, czyli sprzęt survivalowy i umiejętności przetrwania.

Jeśli chodzi o gotowość do sytuacji survivalowej lub po prostu kryzysu który może Cię spotkać, istnieje wiele rodzajów sprzętu survivalowego, który możesz kupić aby się przygotować. Oprócz sprzętu, w tym artykule wymienimy również podstawowe umiejętności survivalowe, które pozwolą Ci ten sprzęt dużo efektywniej wykorzystać.

Niektóre firmy produkujące sprzęt do survivalu próbują odkryć koło na nowo i zawsze wymyślają jakieś “nowe i ulepszone” gadżety, które “uratują Ci życie” w sytuacji przetrwania. Prawda jest taka, że nic nie zastąpi dobrego, starego noża survivalowego, krzesiwa, sznurka i umiejętności survivalowych. Chociaż wszyscy lubimy wypróbowywać różne gadżety i wynalazki, i niektóre z nich są faktycznie przydatne – bo ułatwiają życie, to jednak nic nie przebije podstaw jeśli chodzi o szkołę przetrwania.

Tak jak to powiedział kiedyś ktoś mądry: “Możesz mieć najdroższy i najładniejszy nóż survivalowy na świecie, ale jeśli nie wiesz jak go używać do budowy schronienia lub rozpalania ognia, to masz tylko przeceniony nóż kuchenny”.

Umiejętności przetrwania oraz techniki survivalowe sprawią że Twój sprzęt survivalowy będzie kilkukrotnie bardziej przydatny niż w sytuacji kiedy tych umiejętności nie masz.

Oto lista 10 najważniejszych narzędzi survivalowych które dla Ciebie sklasyfikowaliśmy. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienie każdego rodzaju sprzętu survivalowego, a także umiejętności przetrwania, które powinny mu towarzyszyć.

1) Nóż survivalowy z pełnym ostrzem – inaczej zwany full tang.

Dobry nóż survivalowy z pełnym ostrzem to najważniejsze narzędzie do survivalu, jakie możesz mieć. Dzieje się tak, ponieważ możesz wykonać większość technik survivalowych za jego pomocą, które byłyby bardzo trudne lub często niemożliwe bez niego.

Jaki nóż dokładnie wybierzesz zależy od Ciebie. Nasi instruktorzy, kiedy prowadzą kursy survivalowe używają noża survivalowego Gerber Strongarm Fixed Blade – Plain, takiego jak na zdjęciu powyżej. Nasz sklep survivalowy ma go również w ofercie którą możesz sprawdzić tutaj: https://survivorgroup.pl/sklep

Najważniejsze umiejętności survivalowe z wykorzystaniem noża:

a) Technika batonowania (sprawdź film instruktażowy TUTAJ) – służy do pozyskiwania suchego drewna i rozpałki w mokrych warunkach. Znacznie ułatwia ona rozpalanie ognia.

b) Wykonywanie pułapek i wnyków survivalowych – wymagają cięcia sznurka i strugania patyków różnymi sposobami. Wnyk survivalowy może zastąpić nam polowanie jeżeli nie mamy broni.

c) Podstawy oprawiania mięsa z upolowanej lub schwytanej zwierzyny.

d) Skuteczne ostrzenie i konserwacja noża survivalowego.

2) Filtr survivalowy oraz preparaty do uzdatniania wody.

Posiadanie survivalowego filtra do wody jest jednym z najważniejszych zasad przygotowania się do sytuacji przetrwania. Mieści się on w kieszeni, prawie nic nie waży, a dzięki niemu będziesz w stanie się napić nawet ze starej śmierdzącej kałuży. Bardzo dobrze jest też oprócz filtra mieć tabletki do oczyszczania wody. My używamy filtra survivalowego Sawyer Mini. Ma on najlepszy balans cena-jakość-kompaktowość. Nasz sklep survivalowy również ma go w ofercie TUTAJ.

Umiejętności survivalowe przydatne wraz z posiadaniem filtra survivalowego:

a) Techniki znajdywania wody w terenie – wiedza na temat roślin, zwierząt, ptaków i owadów, które pozwolą Ci znaleźć zbiorniki wodne lub tereny podmokłe. Zobacz artykuł poruszający cześć tego zagadnienia TUTAJ.

b) Techniki pozyskiwania wody różnymi sposobami. Zobacz TUTAJ.

c) Budowa improwizowanego filtra survivalowego w razie awarii filtra kupnego. Zobacz TUTAJ.

d) Uzdatnianie Wody w survivalu – wiedza na temat dezynfekcji UV oraz wprawa w gotowaniu wody na ognisku.

3) Sprzęt ułatwiający rozpalanie ognia.

Rozpalanie ognia jest to nieodłączny element szkoły przetrwania. Pozwoli nam on się ogrzać, przegotować wodę, przyrządzić pożywienie, oświetli nam ciemność w nocy, odstraszy dzikie zwierzęta a w niektórych sytuacjach, nawet nas wyleczy. Niektóre z pomysłów to zapalniczki benzynowe, wieczne zapałki, zapałki sztormowe, zapałki zwykłe w szczelnym opakowaniu, zwykłe zapalniczki zawinięte w folie i inne. Jednak stare, poczciwe krzesiwo survivalowe jest to coś, czego nic nie przebije. Nie straszna mu woda, nigdy się nie przeterminuje i korzystać możemy z niego przez bardzo długi czas zanim się zniszczy.

Jedyna uwaga dla Was: do przygotowania do sytuacji przetrwania wybierzcie krzesiwo z blokiem magnezji. Do zwykłej zabawy w lesie, możecie wziąć zwykłe krzesiwo bez magnezji. Możliwość zeskrobania magnezji która podpali nam coś co normalnie nie złapałoby samej iskry jest ogromnym atutem w sytuacji przetrwania kiedy jesteśmy zmęczeni i zestrasowani. Nawet jeżeli jesteśmy dobzi z bushcraftu i survivalu.

Umiejętności survivalowe przydatne przy posiadaniu zapałek, zapalniczki, krzesiwa lub innych narzędzi do rozpalania ognia:

a) Umiejętność rozpoznawania, znajdywania i przygotowania podpałki survivalowej. Zrozumienie różnicy pomiędzy PODpałką a ROZpałką survivalową.

b) Umiejętność rozróżniania i doboru warstw paliwa do ogniska survivalowego.

c) Układanie ogniska zwykłego. Opanowane różne rodzaje ognisk oraz typy ognisk.

d) Wprawa w rozpalaniu ognia krzesiwem survivalowym.

e) Sposoby rozpalania ognia oraz metody rozpalania ognia w ciężkich warunkach.

4) Sznurek, drut i wszystko inne do wiązania i przytwierdzania.

To jedno z kluczowych narzędzi do przetrwania, o którym się nie pamięta dopóki nie jest potrzebne – a w sytuacji przetrwania będzie potrzebne bardzo często. Sznurka można użyć do budowy schronienia, improwizowanego filtra do wody, łowienia ryb, budowy pułapek, oraz wielu innych technik survivalowych. Drutu można używać do budowy wnyków dużo lepszych od tych zbudowanych za pomocą sznurka.

Najlepiej mieć około 30m linki spadochronowej (paracordu) oraz około 3m drutu do wnyków oraz żyłkę wędkarską (około 50m) aby nie uzywać do łowienia ryb paracordu. Warto paracord mieć podzielony na odcinek główny – 25m oraz w odcinki krótsze – 2m oraz 3m. Pozwoli nam to nie ciąć naszego głównego odcinka paracordu.

Umiejętności survivalowe wspomagające efektywność sznurka, drutu i żyłki wędkarskiej:

a) Znajomość podstawowych węzłów oraz technik wiązania ze sobą przedmiotów. Budowa trójnoga.

b) Budowa schronień survivalowych.

c) Budowa pułapek i wnyków.

d) Umiejętność łowienia ryb.

5) Materiały nieprzepuszczające wody – izolacja od deszczu oraz podłoża.

Najlepszy byłby namiot, karimata i śpiwór ale niestety ciężko nosić to wszystko ciągle przy sobie. Dlatego naszą poradą jest aby mieć przy sobie folię NRC (taka srebrna/złota co pogotowie jej używa) lub po prostu worek na śmieci – opcjonalnie budowlany (grubszy i większy). Bardzo mało ważą, zajmują mało miejsca a w połączeniu ze sznurkiem wymienionym w powyższym akapicie stworzą nam dach nad głową lub odizolują od podłoża lub jedno i drugie. Folia NRC jest odblaskowa i możemy za jej pomocą dać się zobaczyć służbom ratunkowym. To samo tyczy się worka jeżeli jest on w kolorze jaskrawym. Zaoszczędzi nam on też sporo czasu na czynności takie jak budowa prymitywnego schronienia survivalowego. Nie każdy też bowiem wie jak zbudować szałas.

Umiejętności przetrwania wspomagające efektywność folii NRC lub worka plastikowego:

a) Umiejętność budowy zadaszenia dwuspadowego z folii/worka i sznurka.

b) Umiejętność budowy zadaszenia jednospadowego wraz z izolacją od podłoża z folii/worka i sznurka.

c) Budowa improwizowanej izolacji od podłoża z igliwia lub drewna oraz igliwia.

d) Umiejętność rozpoznawania schronień naturalnych które możemy „podrasować” naszą folią lub workiem.

e) Umiejętność ekranowania cieplnego za pomocą folii NRC.

6) Apteczka oraz zestaw do pierwszej pomocy.

Zestawy pierwszej pomocy są bardzo ważną częścią codziennego życia, jak również ważnym wyposażeniem preperskim. W wielu sytuacjach przetrwania pomoc medyczna może nie być dostępna, i będziemy musieli sobie radzić na własną rękę.

Zawartość apteczki survivalowej powinna zawierać: środki do dezynfecji ran (woda utleniona, jodyna), plastry różnej wielkości, szwy samoprzylepne, stazę, bandaż, gazę, krople na żołądek, węgiel aktywny, witaminę C, multiwitaminę, środki przeciwbólowe, środki zwalczające gorączke, aspirynę oraz talk do stóp.

Umiejętności survivalowe wspomagające nasze zdolności samoleczenia:

a) Ukończony kurs pierwszej pomocy.

b) Znajomość podstawowych roślin leczniczych i ich użycia (babka zwyczajna, babka lancetowata, krwawnik pospolity, nawłoć pospolita, głowienka, czaga – czyr brzozowy, pokrzywa, rumianek, mięta, mydlnica lekarska, mniszek lekarski). Istnieje wiele więcej przydatnych roślin ale kiedy jesteśmy zaznajomieni z powyższymi, bardzo to nam pomoże w niejednej sytuacji.

c) Wprawa w przygotowywaniu herbat, naparów, odwarów, okładów i maści z wykorzystaniem ogniska i bez.

7) Torba lub plecak ucieczkowy, czyli coś przeznaczone specjalnie do przenoszenia sprzętu survivalowego.

Plecak ucieczkowy nie jest najważniejszym narzędziem do przetrwania sam w sobie. Jest natomiast czymś, gdzie trzymałbyś swój sprzęt survivalowy w jednym miejscu. Powód, dla którego dodaliśmy to do listy, wynika z faktu, że sytuacja kiedy nasz sprzęt do survivalu mamy porozrzucany po całym domu lub samochodzie, to kiedy coś się stanie, nie zbierzemy wszystkiego na czas. Dodatkowo, w stresie na pewno czegoś zapomnimy. Trzymanie sprzętu do survivalu po kieszeniach też nie jest idealne gdyż zwiększa się ryzyko ich wypadnięcia, zgubienia czy po prostu wydłużonego czasu dostępu do nich bo nie pamiętamy w której kieszeni co się znajduje.

Umiejętności survivalowe wspomagające posiadanie przez nas plecaka ucieczkowego:

a) Umiejętność sprawnego pakowania plecaka. Znajomość na pamięć co gdzie dokładnie się w nim znajduje.

b) Sprawność fizyczna, marsze z plecakiem, dopasowanie plecaka perfekcyjnie do swoich pleców.

c) Umiejętności przeprawy przez przeszkody wodne z plecakiem, windowanie plecaka podczas wspinaczki.

d) Znajomość materiałów z których wykonany jest plecak ucieczkowy – wiedza na co sobie można z nim pozwolić a na co nie.

e) Wykorzystanie plecaka jako uprzęży improwizowanej.

8) Multitool – narzędzie wielofunkcyjne.

Multitool nie jest podstawowym sprzętem survivalowym a jedynie ułatwieniem oraz uwygodnieniem. Przeważnie nie zalecamy dokładać sobie wagi dla wygody ale multitool jest wyjątkiem. Tak bardzo ułatwia on wiele czynności w dziczy że jego waga absolutnie ma swoją wartość w złocie. Usprawni on Ci praktycznie każdy aspekt jaki wymieniłem powyżej. Skróci czas wykonania technik survivalowych oraz umożliwi naprawy sprzętu. Istnieje bardzo wiele multitooli ale powinien on mieć: nóż, piłę, kombinerki z opcją cięcia drutu, otwieracz do konserw, śrubokręt płaski oraz śrubokręt gwiazdkowy. Reszta jest w całości kwestią preferencji. Nasi instruktorzy używają multitoola Leatherman OHT Black i taki też zalecamy.

Umiejętności przetrwania które zwiększą korzyści z posiadanego przez nas multitoola to po prostu umiejętności majsterkowania – tak zwanego mcGyverowania. Im lepsi jesteśmy z prac manualnych z wykorzystaniem narzędzi precyzyjnych, tym silniejszy w naszych rękach będzie multitool.

9) Narzędzia do samoobrony.

Temat kontrowersyjny gdyż prawo w Polsce jeżeli chodzi o samoobrone jest jakie jest. To samo się tyczy posiadania broni. Klasyczną linią w życiu codziennym jest posiadanie gazu lub paralizatora. W survivalu jedyne co byśmy w tym podrasowali to wybranie gazu ponieważ nie rozładuje nam się w nim bateria a i też woda i deszcz nie są mu staszne. Ale nie takiego jak przeważnie się nosi w mieście. Zalecamy zainwestowanie w spray na niedźwiedzie. Jest to taka większa puszka gazu pieprzowego, o trochę mocniejszym stężeniu, większym strumieniu i o większym zasięgu. Istnieją dwa rodzaje: strumieniowy i rozpylany. Zalecamy rozpylany gdyż w stresie ciężej nim chybić. Spray na niedźwiedzie zadziała nie tylko na niedźwiedzie ale i na dzikie psy, wilki, agresywnych ludzi i więcej.

Jeżeli masz trochę więcej funduszy do wykorzystania, zdecydowanie i stanowczo polecamy kupić rewolwer czarnoprochowy. Twórcy ustawy o broni i amunicji w Polsce na szczęście sami się na broni za bardzo nie znają i myśleli że kiedy wprowadzą konieczność posiadania pozwolenia na broń wyprodukowaną w 1885 roku lub później, to w rękach obywateli bez pozwolenia może się znaleźć jedynie muszkiet lub inny samopał z czasów powstania listopadowego.

Prawda jest natomiast taka, że istnieją rewolwery (takie jak np. Colt Peacemaker cal. .44 – projekt 1873), które mają wszystkie cechy pełnoprawnego rewolweru a zostały zaprojektowane przed 1885 rokiem. Są rozdzielnego ładowania ale mają pełnoprawny pocisk ołowiany który będzie miał dużo większą energię niż klasyczny pocisk 9mm z typowego pistoletu jak np Glock 19. Jeżeli zależy Ci na wadze i kompaktowości, polecamy rewolwery z lufą 3.5 cala, np. Birdhead Cattleman Uberti 1873. Jednak ogólnie, polecamy rewolwery z lufą 4.75 cala jak np. Uberti Cattleman 4 ¾. Dłuższa lufa doda trochę prędkości wylotowej i celności. Zapewni to nie tylko zdolność do samoobrony ale i do polowania. Dobre trafienie z takiego rewolweru położy nawet dzika i jelenia. W obu przypadkach polecamy zdecydowanie kaliber .44.

Jeżeli masz pozwolenie na broń to powyższe zignoruj i kup po prostu taką broń jaka Ci najbardziej odpowiada. To co możemy polecić w kontekście survivalu to stary dobry karabinek AKMS. Niezniszczalny, wszechstronny kaliber 7.62×39, stosunkowo tani oraz co najważniejsze, ma składaną kolbę i zmieści się w większym plecaku. Dzięki temu możemy go przenosić bez zwracania na siebie uwagi.

Umiejętności zwiększające „wartość bojową” naszego sprzętu do samoobrony:

a) Ukończone kursy obrony osobistej.

b) Ukończone kursy strzelania dynamicznego i w stresie.

c) Wiedza i umiejętności w zakresie tropienia zwierzyny.

d) Znajomość mechaniki działania broni palnej i ogólna wiedza w tym zakresie.

e) Umiejętności deeskalacji konfliktów.

10) Wola przetrwania i upór.

Bez wątpienia najważniejszym narzędziem do przetrwania jest to, co masz w głowie. Posiadanie mentalności przetrwania jest podstawą aby cokolwiek z tego co wymieniliśmy powyżej, w ogóle się do czegoś przydało.

To jest prosta wola przetrwania. Wytrwałość, wiara w sukces, upór. Słyszałem wiele historii o tym, jak człowiek miał wszystko co potrzebne do przetrwania, ale został znaleziony martwy ponieważ nie uważał że sobie poradzi. Z drugiej strony, słyszałem historie o ludziach, którzy nie mieli nic, odcięli sobie nogę, zjedli ją i przeżyli – po prostu nie chcieli się poddać.

Podsumowanie

Ta lista którą właśnie przeczytałeś zapewni Ci podstawy wiedzy jeżeli chodzi o przygotowanie się do sytuacji przetrwania lub kryzysu. Jednak samo skompletowanie sprzętu survivalowego nie wystarczy. Konieczna jest też wiedza i umiejętności przetrwania. To właśnie one sprawią że ten sprzęt survivalowy w Twoich rękach przeważy szale na Twoją stronę. Świetnym sposobem na rozpoczęcie treningu jest po prostu szkolenie survivalowe, kurs survivalu lub obóz survivalowy. Wszyskto to organizuje nasza firma. Zapisać się możesz tutaj: survivorgroup.pl/szkolenia.

Zapraszamy!