Przejdź do treści
Home / Survival / Nóż survivalowy Gerber Strongarm – Recenzja

Nóż survivalowy Gerber Strongarm – Recenzja

W jednym z naszych artykułów, doradzaliśmy jaki nóż survivalowy jest według nas najlepszy. Doradzaliśmy w nim nóż survivalowy Gerber Strongarm Fixed Blade Plain (bez elementu karbowanego). W tym artykule przybliżymy jego właściwości oraz opiszemy jak się sprawuje w terenie. Tak więc po kolei, omówimy sobie poszczególne aspekty jego użyteczności w sztuce przetrwania:

Niezniszczalność

Nóż survivalowy Gerber Strongarm, nie dość że jest wykonany w strukturze full tang, to jeszcze ten full tang jest grubszy niż u innych noży. Sprawia to że szanse że go złamiemy podczas typowych czynności w survivalu są praktycznie zerowe. Możemy wykonywać nim mocne cięcia, podważenia, a dzięki temu że jest nieco cięższy, dużo większa siła za nim idzie w przypadku uderzania/rąbania. Jesteśmy w stanie skutecznie uderzać nim w drewno aby je przecinać lub nadcinać (aby łatwiej się złamało) bez żadnego ryzyka uszkodzenia noża.

Wybór sposobu przenoszenia

Istotną zaletą noża survivalowego Gerber Strongarm jest to, że przychodzi on w zestawie z bardzo mocną, kydeksową pochwą oraz systemem zawieszenia na udo. Możemy go przenosić pionowo na udzie, ale także, przez dwie szlufki w pochwie, możemy przeprowadzić pas i nosić nóż w formie poziomej. Sama kydeksowa pochwa jest solidna i gruba przez co zarówno chroni nas przed nożem jak i nóż przed uszkodzeniami.

Szerokie i płaskie plecy

Nóż Gerber Strongarm posiada szersze plecy niż większość noży survivalowych. Do tego, nie są one obłe, lecz płaskie. Dzięki temu, możemy używać tego noża do techniki batonowania dużo efektywniej. Technika batonowania polega na przykładaniu ostrza noża do drewna i uderzaniu w jego plecy innym kawałkiem drewna aby ostrze rozłupywało/rąbało drewno. Jest to ekstremalnie ważna technika w survivalu która pomaga nam oszczędzać siły, pozyskiwać suche drewno do ogniska w mokrych warunkach i więcej.

Kanty na plecach pod kątem prostym oraz stal 420HC

W przeciwieństwie do innych noży survivalowych, plecy noża Gerber Strongarm nie dość że nie są obłe, to jeszcze ich kanty również nie są w żadnym stopniu zaokrąglone. Posiadają wyraźną krawędź pod kątem 90 stopni. Dodatkowo, nóż jest wykonany z wysokiej jakości stali węglowej 420HC. Taka konfiguracja umożliwia użycie tych kantów do krzesania iskier z krzesiwa magnezowego. Jest to ogromna przewaga jeśli np. zgubimy blaszkę do krzesania iskier lub jest już ona mocno zużyta. W przeciwnym wypadku musielibyśmy używać ostrza noża co powinno być ostatecznością gdyż nóż się wtedy bardzo szybko tępi.

Ergonomia

Nóż survivalowy Gerber Strongarm posiada bardzo wygodną rękojeść. Wykonana jest ona z wysokiej jakości gumy, wyposażona jest w chropowanie antypoślizgowe oraz sama w sobie posiada bardzo ergonomiczny kształt. Krótko mówiąc, nóż leży w ręce wyśmienicie. To odejście od tradycji – czyli od drewna do tworzywa sztucznego, w tym wypadku to krok w bardzo dobrą stronę. Tym nożem nawet bez rękawiczek możemy pracować długo i intensywnie i nie nabawić się zadrapań, odcisków i innego typu podrażnień.

Wybijak do szyb ze szlufką na paracord

W dolnej części noża, znajduje się wybijak do szyb. W sztuce przetrwania ma on co prawda niewielkie zastosowanie, ale nam przydał się on kilkukrotnie do przebijania się przez lód w rzekach i jeziorach. Bardzo ważnym elementem w tym zbijaku jest to, że posiada on w sobie szlufkę, przez którą możemy przeprowadzić paracord i stworzyć sobie z niego dodatkowy system bezpieczeństwa. Jest to przydatna funkcja kiedy na przykład pracujemy na wysokości lub w innym miejscu, gdzie upuszczenie noża oznaczałoby jego bezpowrotną stratę.

Podsumowanie

Niestety (albo na szczęście) jeżeli chodzi o samą konstrukcję noża i jego użyteczność, to wad w nim dopatrzeć się nie możemy. Niektórzy stwierdzą że jest on trochę za ciężki jednak, jego waga jest rekompensowana z nawiązką przez funkcje które zapewniane są przez większą ilość stali w nożu. Jego jedyną wadą jest cena. Jest to nóż survivalowy z górnej półki i nie każdy może sobie go kupić ot tak. Jednak naszym zdaniem warto na niego odłożyć i się wykosztować gdyż w sytuacji survivalowej, będzie on bezcenny.

Nóż możesz kupić w naszym sklepie survivalowym: https://survivorgroup.pl/produkt/noz-gerber-strongarm

Można go też zobaczyć w akcji w rękach naszych instruktorów na naszych szkoleniach survivalowych, obozach survivalowych oraz kursach survivalu. Zapisać się możesz tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia

Zapraszamy!