Ognisko Nodia to jeden z najbardziej nietypowych typów ognisk, jaki może być użyty przez outdoorowców, podróżników, bushcrafterów i miłośników przygód. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym survivalowcem, czy początkującym adeptem sztuki przetrwania, umiejętność budowania ogniska Nodia jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy schronienia i musimy w jakiś sposób utrzymać ciepło naszego ciała przez całą noc i jednocześnie być w stanie przespać się w pozycji leżącej. W tym artykule omawiamy czym jest i jak zbudować to efektywne ognisko krok po kroku.
Co to jest ognisko Nodia?
Ognisko Nodia, znane jest w polskim środowisku survivalowym również jako ognisko podłużne – aczkolwiek nie jest to analogia dokładna. Ognisko podłużne jest to po prostu każde ognisko, które zostało rozłożone tak, aby miało podłużny kształt – nieważne, z czego i jak jest zrobione. Ognisko Nodia natomiast jest to rodzaj konstrukcji ogniskowej, która umożliwia efektywne i kontrolowane palenie drewna, zapewniając wysoką temperaturę i jednocześnie minimalizując rozprzestrzenianie się ognia. Nodię wyróżnia także to, że skonstruowane musi być z dwóch belek ułożonych jedna na drugiej, i to, że jest zdolne palić się niepielęgnowane przez kilka godzin – starcza to, aby się wyspać (oczywiście na warunki survivalowe) w nocy.
Ognisko Nodia (nazewnictwo rosyjskie) zn
ane jest również w Skandynawii jako “Długie Ognisko Sami” (Finlandia) oraz Nuorrja (Szwecja i Norwegia). W USA i Kanadzie za sprawą wybitnego survivalowca Morsa Kochańskiego, znane jest również jako “Snow Surface Fire” – czyli w dosłownym tłumaczeniu “Ognisko na Powierzchni Śniegu”. W Polsce również mówi się na nie również “Ognisko Syberyjskie”. Niezależnie od nazwy, powstało w jednym celu bardzo dawno temu – aby drwal po ciężkim dniu pracy w tajdze lub lesie borealnym, mógł zimną noc spędzić komfortowo.
Zalety ogniska Nodia
1. Efektywność spalania: Ognisko Nodia zapewnia równomierne i intensywne spalanie drewna, co pozwala na ogrzanie ciała w symetryczny sposób.
2. Oszczędność drewna: Dzięki specjalnemu ułożeniu drewna, ognisko Nodia wykorzystuje drewno w sposób bardziej efektywny, co pozwala zaoszczędzić zapasy drewna na dłuższy okres. Dzięki temu możemy bez dokładania cieszyć się nim całą noc.
3. Uniwersalność: Ten typ ogniska może być stosowany w różnych warunkach pogodowych i terenowych.
Jak zbudować ognisko Nodia: krok po kroku
• Znajdź mocne, proste, i martwe drzewo iglaste (najlepiej sosna lub świerk), o grubości podobnej co Twoje udo.
• Drzewo zetnij, oczyść z gałęzi bocznych, po czym wytnij z niego dwie części o długości około 2 m i spłaszcz obie części z jednej strony za pomocą siekiery.
• Pierwszą belkę ułóż na ziemi, tak aby jej płaska część była skierowana do góry – użyj kołków wbitych w ziemie, aby ją ustabilizować.
• Na płaskiej powierzchni belki ułóż dużo rozpałki, takiej jak korę, chrust i normalne paliwo do ogniska w postaci zwykłego drewna.
• Połóż drugą belkę na pierwszej, płaską stroną do dołu – tak, aby płaskie powierzchnie belek “patrzyły” na siebie. Dostosuj wysokość górnej belki oraz stabilność konstrukcji za pomocą drewnianych kołków i dodatkowych patyków.
• Podpałkę pomiędzy belkami podpal i pielęgnuj aż zajmą się belki główne.
Dodatkowe informacje związane z użyciem ogniska Nodia:
• W zależności od średnicy belek i wiatru, ognisko Nodia może palić się od 6 do 9 godzin bez konieczności nadzoru.
• Jest to jedno z najpraktyczniejszych rodzajów ognisk do budowy na głębokim śniegu.
• Więcej wiatru powoduje lepszą wydajność cieplną, ale również większe zużycie paliwa. W zamkniętym otoczeniu (np. w dolinie lub kotlinie) ogień nie pali się tak dobrze ze względu na niewielki ruch powietrza. Ogień dobrze się pali, gdy ognisko Nodia jest zbudowane równolegle do wiatru.
• Długość drewna: im krótsze, tym dłużej pali się ogień. Najkrótsze paliwo (1 m) nadaje się do najdłużej palącego się ogniska. Jednak idealna długość to 2 metry. 3 metry to za dużo. Ognisko Nodia wtedy jest zbyt długie, aby palić się równomiernie.
• Potrzeba około godziny pielęgnacji płonącego paliwa pomiędzy belkami, zanim ogień osiągnie pełną wydajność cieplną.
• Potrzebujesz siekiery, a najlepiej piły i siekiery do wykonania ogniska Nodia – jeżeli masz tylko nóż, wysiłek kaloryczny i czasowy będzie zbyt duży, aby ognisko Nodia się opłacało. Bardzo dobrym substytutem piły jest ręczna piła łańcuchowa Sabercut – mieści się w kieszeni i mając zarówno ją, jak i nóż (najlepiej ciężki i full tang), zbudowanie ogniska Nodia nie leży już poza Twoim zasięgiem.
Link do piły: https://survivorgroup.pl/produkt/reczna-pila-lancuchowa-ust-saber-cut
Link do zalecanego noża: https://survivorgroup.pl/produkt/noz-gerber-strongarm
Podsumowanie
Ognisko Nodia jest to dobre rozwiązanie, kiedy masz zaawansowane narzędzia bushcraftowe do jego wykonania. Jest bardzo dobrą alternatywą do klasycznego ogniska odwrotnego, szczególnie kiedy jest bardzo zimno. Leżąc przy ognisku Nodia i obracając się z boku na bok w ciągu nocy, ciepło będzie przekazywane równomiernie do całego ciała. Co więcej, dzięki brakowi konieczności ciągłego dokładania, będziesz w stanie złapać więcej bezcennego w sytuacji survivalowej snu i odpoczynku.
Różne rodzaje ognisk oraz typy ognisk omawiamy także na naszych szkoleniach survivalowych, kursach survivalu oraz obozach survivalowych. Zapisać się możesz tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia
Zapraszamy!