Przejdź do treści
Szkolenie Survivalowe. Podpalka Survival. Kurs Survivalu. Rozpalanie Ognia. Zweglona Bawelna. Rozpalka Survivalowa.
Home / Survival / Zwęglona bawełna – podpałka survivalowa dla każdego.

Zwęglona bawełna – podpałka survivalowa dla każdego.

Zwęglona bawełna to podpałka survivalowa na którą każdy sobie może pozwolić. Można ją zrobić całkowicie za darmo i dodać ją do swojego EDC (Ekwipunek Dźwigany Codziennie) lub do swojego plecaka ucieczkowego. Rozpalanie ognia jest bardzo ważnym filarem survivalu. Istnieje kilka kluczowych składników, które potrzebne są do rozpalenia ognia, i wszystkie one muszą zadziałać, w przeciwnym razie będziesz mógł korzystać z tego wszystkiego co oferje ognisko survivalowe i Twój komfort będzie mocno nadszarpnięty. A co gorsza, możesz znaleźć się uwięziony w dziczy, bez możliwości zagotowania i uzdatnienia wody oraz ugotowania jedzenia.

Jak działa zwęglona bawełna i jak ją zrobić?

Jeżeli nie masz zapałek ani zapalniczki aby rozpalić ogień, musisz nie tylko wywołać iskrę z krzesiwa magnezowego, tłoka do rozpalania ognia, krzesiwa kowalskiego lub krzemienia. Potrzebujesz czegoś, co łatwo “złapie” tą iskrę i zamieni ją w płomień. Płomień, który będzie się palić wystarczająco długo, aby kolejna warstwa paliwa się zapaliła, by ona z kolei „uruchomiła” nam już całą resztę ogniska survivalowego. Tym “czymś” może być zwęglona bawełna.

Czasami podpałka którą można znaleźć w okolicy, nie nadaje się do łatwego zapalenia iskrą, albo jej znalezienie i przygotowanie wymaga dużej wprawy. A czasami iskra to wszystko, co możesz uzyskać za pomocą przedmiotów do rozpalania ognia które masz pod ręką. Jednym z najlepszych materiałów do wykorzystania w takiej sytuacji jest zwęglona bawełna. To zdecydowanie coś, co powinieneś mieć na liście przedmiotów w EDC na wypadek sytuacji survivalowej.

Więc czym jest zwęglona bawełna?

Zwęglona bawełna jest to materiał organiczny, który został dostatecznie ogrzany, aby większość gazów wewnętrznych opuściła go, ale jednocześnie materiał ten się nie spalił przez co ma w sobie paliwo do złapania iskry i zamienienia jej w ogień. Ten proces nazywa się pirolizą. Dzięki temu, materiał ten zacznie się żarzyć/tlić przy najmniejszym kontakcie z iskrą. Na przykład wygenerowaną przez nasze krzesiwo survivalowe lub zapalniczkę z wyczerpanym gazem.

Jak zrobić zwęgloną bawełnę?

Najprostszą metodą wykonania zwęglonej bawełny dla jest wzięcie kawałków bawełny z koszulki lub starych dżinsów i umieszczenie ich w małej puszce. Możesz użyć puszki po tuńczyku, puszki po kawie lub cokolwiek innego, pod warunkiem, że będziesz w stanie po umieszczeniu materiału szczelnie ją zamknąć i że sam pojemnik nie ulegnie spaleniu.

Trzeba zrobić tak, aby gazy uciekły z wnętrza pojemnika po tym, jak zostaną uwolnione z bawełny pod wpływem gorąca. Dlatego musisz wywiercić mały otwór w puszce za pomocą np. gwoździa. Nie powinien on jednak być zbyt duży, ponieważ tlen może dostać się do środka, a twój materiał zacznie się wtedy palić zamiast ulegać pirolizie.

Jak używać zwęglonej bawełny do rozpalenia ognia?

Zwęglona bawełna łatwo się pali, ale nie będzie się paliła wystarczająco gorąco, aby podpalić gałązki, chyba że są naprawdę maleńkie. Najprawdopodobniej nie będziesz też mieć zbyt dużo bawełny w swoim zestawie. Jednakże, wystarczy, że się trochę zapali, aby podpalić inne materiały zapalne – czyli naszą pierwszą warstwę paliwa w ognisku survivalowym. Tworząc wiązkę z suchego materiału, który szybko się pali, a następnie umieszczając tlącą się zwęgloną bawełnę w środku, uzyskujesz rozpałkę, która będzie paliła się wystarczająco gorąco i długo, aby podpalić gałązki.

Sukces przy rozpalaniu ognia polega na eskalacji zapłonów poszczególnych warstw paliwa. Iskra zapala zwęgloną bawełnę. Węgiel drzewny zapala wiązkę podpałki. Wiązka podpałki podpala cienki chruścik. Chruścik podpala zwykły chrust. Zwykły chrust podpala normalne patyki do ogniska. A normalnej wielkości patyki podpalają grubsze kłody.

Podsumowanie

Zwęglona bawełna jest to materiał który jest w zasięgu finansowym każdego. Każdy ma dostęp do starego ubrania bawełnianego, puszki metalowej i ognia. Oczywiście na rynku jest wiele produktów które działają szybciej i lepiej takie jak na przykład wazelina z watą, wetfire, gąbka z benzyną i tym podobne. Jednak za nie wszystkie trzeba zapłacić. Jeżeli nie jesteśmy hobbystami sztuki przetrwania i nie chcemy inwestować dużej ilości pieniędzy w survival (a wydatki sumują się bardzo szybko), to zwęglona bawełna jest świetnym rozwiązaniem.

Te aspekty i wiele innych poruszamy na naszych szkoleniach survivalowych. Zapisz się tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia

Zapraszamy!