Przejdź do treści
Home / Survival / Recenzja kuchenki survivalowej Fire Maple FMS-300T Hornet

Recenzja kuchenki survivalowej Fire Maple FMS-300T Hornet

Wielu zastanawia się jaka kuchenka turystyczna jest najlepsza. Według nas najbardziej optymalny palnik gazowy / kuchenka turystyczna, jaka istnieje to Fire Maple FMS-300T Hornet. Sami używamy go od lat. Oto jak go recenzujemy:

Palnik gazowy Fire Maple FMS-300T Hornet, po raz pierwszy został wydany dwanaście lat temu – w 2012 roku, Jest to super kompaktowy i lekki palnik, który zmieści się w praktycznie każdej konfiguracji plecaka na wypad survivalowy.

Krótka historia:

Chiński producent Zhejiang Deer Maple Outdoor Products Co. Ltd. został założony w 2003 roku i specjalizuje się w produkcji technicznego sprzętu outdoorowego. Produkty są głównie eksportowane do Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji. Firma złożyła wniosek o znak towarowy Fire Maple w Urzędzie Patentowym i Targowym Stanów Zjednoczonych 17 grudnia 2017 roku. Został on przyznany 27 października 2020 roku, a Deer Maple teraz używa marki Fire Maple dla wielu swoich produktów, w tym sprzętu outdoorowego i lekkich kuchenek turystycznych. Posiadają duży dział badawczo-rozwojowy i są wyposażeni w kompletną linię produkcyjną kuchenek turystycznych i naczyń aluminiowych. Wiele kuchenek, które możesz znać pod różnymi nazwami marek, zostało tak naprawdę wyprodukowanych przez Fire Maple. Wszystkie ich kuchenki posiadają certyfikat CE, a FMS-300T jest objęty trzyletnią gwarancją.
Palnik gazowy Fire Maple FMS-300T jest dostarczany w małym worku z taśmą. Po swoim debiucie w 2012 roku kuchenka turystyczna Fire Maple FMS-300T natychmiast zaczęła zbierać nagrody za swój design i wydajność. FMS-300T (FMS oznacza Fire Maple Stove – czyli w dosłownym tłumaczeniu „Kuchenka Ognistego Klonu”) jest malutki. Waży 43g – niby cięższy niż 25-gramowy BRS-3000T, ale konstrukcja kuchenki Fire Maple jest również lepsza i mocniejsza niż w przypadku lżejszej oferty BRS. W zestawie kuchenka jest dostarczana w małym woreczku z nylonu o wadze 5g, ulotką informacyjną (wydrukowaną w języku angielskim), a wszystko zapakowane w małe pudełko z kartonu. Kuchenkę łatwo można kupić online, ale ceny mogą się znacznie różnić, zatem zalecamy ostrożność przy zakupach.

Wymiary:

43-gramowy palnik gazowy Fire Maple FMS-300T Hornet w porównaniu z 25-gramowym BRS 3000T Hornet, mierzy 85 mm x 68.5 mm, gdy jest rozłożony, i 37 mm x 52 mm, gdy jest złożony. Te kuchenki turystyczne są tak małe, jak to tylko możliwe. Wątpliwe jest, że coś mniejszego byłoby w jakikolwiek sposób praktyczne. Pasuje do każdego rozmiaru garnka, którego używasz. Jest różnie reklamowana jako ważąca 43g lub 45g, na naszej wadze waży 42,8g.
Ta kuchenka ma więcej niż jedno oznaczenie. Zaczęła życie jako ‘Wasp’, Fire Maple coraz częściej używała nazwy ‘Hornet’ w swojej reklamie dla modelu FMS-300T, choć także opisywano ją w katalogu jako ich model „Mini-Stove”. Co ciekawe, „Hornet” był także nazwą BRS dla ich najmniejszej kuchenki, BRS-3000T.

Budowa:

FMS-300T jest wykonany ze stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i stopu tytanu. Dysza jest mosiężna, ale nie jest ona uwzględniona w specyfikacji materiałów producenta. Blok jest prosty i nie jest dołączony regulator ciśnienia.
Przez kilka lat niektórzy użytkownicy zgłaszali trudności z uzyskaniem szczelnego połączenia przy podłączaniu tej kuchenki survivalowej do niektórych rodzajów butli gazowych. Był to szczególny problem z gwintem na etapie produkcji i został natychmiast rozwiązany, gdy zwrócono na niego uwagę firmie Fire Maple. Wszystkie kuchenki survivalowe produkowane po tym, nie powinny wykazywać takiego problemu. Dysza .27 na FMS-300T ma zintegrowany wkład filtrujący z mosiądzu w wejściu. Ma to na celu zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń, opiłków, rdzy itp. zanim zablokują dyszę. Jest to tylko jeden przykład, gdzie drobne ulepszenia w projekcie mogą bardzo poprawić produkt.

Obsługa:

Palnik gazowy Fire Maple daje wąski strumień płomienia. Nawet w zacisznym ogrodzie, bardzo lekki wiatr powoduje dryfowanie płomienia – zatem zalecamy jego umiejętne osłanianie przed wiatrem. Przerwa między głowicą palnika a dnem garnka jest dość duża, wynosząca 20 mm, i jak wspomniano, ma wąski płomień ze względu na mały rozmiar głowicy z wirowym stylem płomienia, który płonie na niebiesko, co oznacza czyste, gorące spalanie. Kuchenka ta jest ograniczona głównie do gotowania wody i podgrzewania potraw, a nie do długotrwałego duszenia potraw, ponieważ wąski płomień jest skierowany w prostej linii do środka garnka, więc pasuje do węższych garnków – wtedy jest najbardziej efektywny. Skromna wysokość całkowita kuchenki wynosząca 69 mm oznacza, że odległość między garnkiem a butlą gazową jest dość mała, aby obsłużyć zawór regulujący przewód.


Sterowanie płomieniem jest płynne i konsumpcja paliwa nie jest duża. Fire Maple podaje ją jako 185g/godz. Z tego powodu kuchenka lepiej nadaje się na wędrówki jednodniowe, gdzie nosi się małą butlę gazową – zakładając, że nie nosimy zapasowych. Podczas dłuższych wędrówek wielodniowych większa wydajność niektórych innych kuchenek zrekompensuje ich większą wagę. Jak większość małych kuchenek survivalowych, odporność na wiatr nie jest dobra. Improwizowany parawan lub inna ochrona przed wiatrem bardzo zmniejsza zużycie gazu, poprawiając jednocześnie wydajność. Nie podajemy czasów gotowania wody, ponieważ ten rodzaj statystyk ma zbyt wiele zmiennych. Wystarczy powiedzieć, że ta kuchenka jest dość szybka w podgrzaniu wody do wrzenia, jeśli jest odpowiednio chroniona przed wiatrem.

Pozostałe informacje:

Kuchenka survivalowa FMS-300T może umożliwić skomponowanie najmniejszego zestawu kuchenki gazowej zasilanej gazem. Kuchenka nie musi być odłączana od butli gazowej, aby zmieścić się w garnku Toaks 750ml. Odłączona, zmieści się we wszystkich mniejszych garnkach. FMS-300T to minimalistyczna, lekka kuchenka survivalowa do gotowania wody i nie tylko.


Fire Maple (lub Deer Maple) są oryginalnym producentem sprzętu (OEM) i oryginalnym producentem projektów (ODM), więc wiele ich produktów pojawiło się pod innymi markami, jak również ich własnym. FMS-300T jest również sprzedawany jako Alpkit Kraku, Eifel Lithium, Robens Fire Midge, Pinguin Atom Titan i Olicamp Ion. Są to wszystkie dokładnie te same kuchenki survivalowe, różniące się tylko nazwą. Kupując jedną z tych wersji, możliwe, że znajdziesz różnice w gwarancji, więc sprawdź drobny druk.

Podsumowanie:

Kuchenka gazowa FMS-300T Hornet to dobrze wykonany produkt od producenta mającego wiele lat doświadczenia w produkcji kuchenek. Ta konkretna kuchenka jest w ofercie tej firmy od 12 lat. W tym czasie Fire Maple sprzedała dziesiątki tysięcy egzemplarzy i pozostają one ulubionymi dla tych, którzy szukają naprawdę lekkiego i małego palnika, specjalnie do podgrzewania, a nie do gotowania. W trakcie użytkowania wydajność kuchenki znacznie wzrasta, gdy jest chroniona przed wiatrem, i jeśli jest traktowana z należytą starannością, powinna działać bez zarzutu przez wiele lat. Kuchenka survivalowa FMS-300T wypełni swoją rolę skutecznie i niezawodnie.
Zarówno kuchenkę survivalową, jak i wiele innych rodzajów sprzętu survivalowego można zobaczyć na naszych szkoleniach survivalowych, kursach survivalu oraz obozach survivalowych. Zapisz się tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia

Zapraszamy!