Filar Pierwszy: Woda
Woda jest najważniejszym z filarów survivalu. Bez niej, latem przeżyjemy najwyżej trzy dni, a długo wcześniej zaczniemy odczuwać negatywne skutki odwodnienia; bóle i zawroty głowy, omdlenia czy skurcze mięśni skutecznie uniemożliwią nam skuteczne funkcjonowanie.
Na szkoleniu, Pokazujemy w praktyce jak wykorzystywać roślinność, ukształtowanie terenu i ślady okolicznych zwierząt aby zmaksymalizować swoje szanse na odnalezienie zbiornika wodnego lub obszaru podmokłego. Kiedy już wodę znajdziemy, uczymy Technik Survivalowych, pozwalających ją pozyskać.
Zależnie od pory roku i pogody, używamy technik takich jak: pozyskiwanie wody przez transpiracje, mini-studnia przy zbiorniku wodnym, zbieranie rosy, wyciskanie wody z mchu, topienie śniegu czy też lokalizowanie wody w dnie wyschniętego strumienia.
Kiedy wodę już zbierzemy, przechodzimy do jej filtracji za pomocą filtra survivalowego, pastylek do oczyszczania wody, puryfikacji UV, jak i również poprzez jej przegotowanie (również ze sposobami gotowania wody kiedy nie mamy naczynia do tego przeznaczonego).
Filar Drugi: Schronienie
Również kluczowy element Sztuki Przetrwania. Bywają nawet sytuacje, że schronienie jest szybciej potrzebne niż źródło wody. Bez wody możemy wytrzymać do trzech dni, a w ekstremalnych przypadkach, mróz i wiatr mogą nas zabić w dwie godziny jeżeli się przed nimi nie schronimy.
Zaraz po części poświęconej wodzie, na naszym Szkoleniu Survivalowym będziemy ćwiczyć techniki budowy schronienia. Uczymy technik izolacji od podłoża oraz budowy skutecznego zadaszenia takich jak survivalowe “łóżko” improwizowane, szałas dwuspadowy izolowany, awaryjne użycie folii NRC oraz inne, zaawansowane techniki.
Będziemy też ćwiczyć wszystkie detale, takie jak odpowiednie techniki wiązania i napinania zadaszenia, węzły przydatne w Survivalu, umiejscowienie posłania względem ogniska lub innego źródła ciepła oraz lokalizacji schronienia uwzględniając otoczenie, roślinność i ukształtowanie terenu.
Filar Trzeci: Ogień
Ogień w Survivalu jest arcyważny. Jest to wręcz filar filarów. Temu filarowi poświęcamy więc znaczą część naszego szkolenia. Ma on wpływ na jakość naszej wody, drastycznie zwiększa osiągi naszego schronienia oraz umożliwia spożywanie dużo większej gamy pożywienia ze źródeł naturalnych. Pozwala też na ekstrakcję bardzo ważnych witamin i mikroelementów z roślin. Pełni również funkcje odstraszające i obronne przed dzikimi zwierzętami. Ogień jest pomocny w sygnalizacji naszego położenia służbom ratunkowym, nie mówiąc już o jego walorach psychologicznych.
Nasze Szkolenie Survivalowe zawiera blok tematyczny na którym nauczysz się systemu rozpalania ognia krzesiwem, który działa zawsze, niezależnie od warunków atmosferycznych. Nauczysz się też skutecznego dobierania materiału do rozpalania ognia, trafnego doboru warstw paliwa oraz skutecznych technik użycia krzesiwa. Poznasz także najdokładniejsze detale odnośnie mechaniki działania ogniska. Jak umieścić ognisko względem wiatru, terenu i kierunków świata przy rozpalaniu? Jak utrzymywać ognisko kiedy jest mokro?
Filar Czwarty: Jedzenie
Ogólnie przyjęte jest, że w zależności od warunków człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet do trzech tygodni. W praktyce jednak, już po 48 godzinach bez posiłku nasze szanse na przetrwanie zaczynają drastycznie spadać.
Dzieje się to ze względu na to, że im dłużej nie jemy -> tym mniej mamy energii. Nasze myślenie i zdolność realnej oceny sytuacji także cierpi. Efektem tego jest zmniejszenie szans na zdobycie czegoś do jedzenia. Brak energii wpływa również na wszystkie pozostałe filary. Będziemy mieli mniej siły na budowę schronienia, mniej będziemy pozyskiwali wody oraz mniej nazbieramy paliwa do ogniska.
Na naszym Szkoleniu Survivalowym, uczymy podstawowych roślin jadalnych oraz sposobów ich przyrządzania. Uczymy także podstawowych pułapek i wnyków na dziką zwierzynę oraz zasad ich użycia. Omawiamy kiedy i w jaki sposób można przygotowywać i spożywać znalezione mięso (padlinę).
Filar Piąty: Sygnalizacja Awaryjna I Topografia
Po przećwiczeniu technik z powyższych czterech filarów Survivalu, drugiego dnia Szkolenia Survivalowego, skupiamy się na filarze piątym, polegającym na wyjściu z sytuacji przetrwania.
Filar ten zawiera zawiera dwa kluczowe elementy jakimi są sygnalizacja awaryjna oraz topografia survivalowa. Podczas bloku tematycznego poświęconego sygnalizacji awaryjnej, realizowany jest poranny wykład z tego zakresu. Poruszamy na nim zasady sygnalizacji awaryjnej, podstawowe znaki w alfabecie morsa, zasady działania służb ratunkowych oraz w jaki sposób najskuteczniej naprowadzać je na nasz ślad.
Po wykładzie, ćwiczymy w praktyce ognisko sygnalizacyjne, lustro sygnalizacyjne oraz nadawanie sygnału S.O.S. Zarówno metodami wizualnymi jak i dźwiękowymi. Ćwiczymy także sposoby pozostawiania skutecznych wskazówek, pomagającym służbom ratunkowym odnalezienie nas, kiedy zdecydujemy się przemieścić. Wszystkie sposoby i techniki których uczymy, były realnie wykorzystywane w sytuacjach survivalowych na całym świecie.