Przejdź do treści
Home / Survival / Jaki filtr survivalowy? Porada instruktora survivalu.

Jaki filtr survivalowy? Porada instruktora survivalu.

Survivalowy filtr do wody jest to coś, co tak naprawdę zawsze musimy mieć, kiedy wybieramy się w teren na dłuższy czas. Wody możemy zabrać tylko ograniczoną ilość ze względu na jej wagę. A jeżeli się zgubimy i nie wrócimy do domu, hotelu, obozowiska lub samochodu na czas, to nasz zapas wody skończy nam się dużo szybciej, niż myśleliśmy. Picie wody z rzek, jezior i innych zbiorników wodnych nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Woda może być zakażona i możemy złapać różnej maści dolegliwości układu pokarmowego. Wydawałoby nam się, że wodę pić można z górskich strumieni oraz potoków. Jest to w 99% prawda, gdyż woda nie odpłynęła za daleko od źródła i małe jest prawdopodobieństwo, że coś po drodze ją skaziło. Dlatego często możemy się odważyć pobrać wodę prosto ze strumienia, kiedy wiemy na 100%, że zaraz będziemy w górskim schronisku lub w domu i jesteśmy na często uczęszczanym szlaku. Jednak z doświadczenia wiemy, że to postrzeganie się diametralnie zmienia, kiedy takiej pewności nie mamy, a nawet wiemy, że nie uda nam się wrócić do cywilizacji w najbliższym czasie. Wówczas, pojawia się dość spory strach przed zatruciem pokarmowym, gdyż mogłoby one być fatalne w skutkach. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest mieć przy sobie survivalowy filtr do wody podczas każdego wypadu w teren. W tym artykule doradzamy, jaki dokładnie.

Najbardziej znany filtr do wody na rynku, czyli filtr survivalowy Lifestraw – czy to ten?

Nie. Filtr survivalowy Lifestraw jest bardzo dobry, skuteczny, poręczny i ultra prosty w obsłudze. Jednak wcale nie został zaprojektowany z myślą o survivalu. Został zaprojektowany z myślą o pomocy humanitarnej. Jego zamysł jest taki, żeby go wysyłać całymi skrzynkami do miejsc, gdzie ludność ma problemy z pozyskaniem czystej wody pitnej – głównie do Afryki. Ale nie tylko, gdyż także jest wysyłany jako pomoc dla ofiar różnej maści kryzysów i katastrof naturalnych. Dopiero po fakcie, został “podchwycony” przez środowisko survivalowe i zaadaptowany do potrzeb szkoły przetrwania. Jednak jego konstrukcja opiera się na tym, żeby był jak najtańszy w produkcji (żeby wyprodukować go jak największą ilość) oraz jak najprostszy w obsłudze (żeby ludność nieposiadająca wiedzy na temat jego działania mogła go z powodzeniem używać bez szkolenia). Przez to jest trochę większy, niż musi być oraz nie posiada funkcji takich jak możliwość filtracji wody z pojemnika lub butelki, lub możliwość filtracji nie bezpośrednio do ust, ale także do innych pojemników według naszego wyboru. Filtr ten nadal da sobie radę w survivalu i polecalibyśmy go (albo inny tego typu filtr) jedynie jako opcję najtańszą z najtańszych.

Więc jaki filtr survivalowy polecacie?

Po tym, jak środowisko survivalowe “podchwyciło” koncepcję przenośnych filtrów, wiele firm zaczęło projektować przenośne filtry już stricte pod survival. Jedną z takich firm jest firma Sawyer, a filtr, który polecamy to kieszonkowy filtr survivalowy Sawyer Mini. Jest to filtr survivalowy w zestawie z woreczkiem na zakrętkę, strzykawką do czyszczenia filtra oraz rurką. Filtr survivalowy Sawyer Mini jest bardzo mały, lekki i poręczny. Posiada on gwint z jednej strony o rozmiarze typowego gwintu spotykanego w większości butelek. Możemy za jego pomocą przytwierdzić do filtra wspomniany wyżej woreczek lub dowolną butelkę o typowym gwincie. Jest to bardzo istotna funkcja, gdyż dzięki niej, wodę możemy pobrać “w biegu”, i kiedy mamy czas, zatrzymać się i zacząć filtrować. Co więcej, zarówno woreczek, jak i butelkę możemy uciskać, co będzie przepychało wodę przez filtr i wyeliminuje konieczność zasysania wody – dzięki temu możemy strumień filtrowanej wody skierować do dowolnego naczynia. Co więcej, w zestawie mamy strzykawkę, która pozwoli nam przepuścić czystą wodę w drugą stronę, aby filtr przeczyścić, lub w zestawieniu ze słomką, pozwoli nam zassać wodę z trudno dostępnych miejsc (np. spomiędzy szczelin w skale).

Nie jest to oczywiście jedyny dobry filtr survivalowy na rynku, ale my po prostu uważamy go za najlepszy i to właśnie z niego korzystamy podczas takich aktywności jak szkolenie survivalowe, obóz przetrwania lub kurs survivalu. Filtr możesz zakupić w naszym sklepie tutaj: https://survivorgroup.pl/produkt/filtr-sawyer-mini

Podsumowanie:

Filtr survivalowy Sawyer Mini uważamy za najlepszy z prostego powodu – posiada wszystko, czego potrzebujesz do filtracji wody w terenie i nie posiada niczego, czego nie potrzebujesz. To czyni z niego filtr survivalowy o najlepszym balansie waga-objętość-efektywność-cena. Filtr ten możesz zobaczyć w akcji na naszych szkoleniach survivalowych, obozach survivalowych oraz kursach survivalowych. Zapisać się możesz tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia

Zapraszamy!