Home / Survival / Improwizowany Survivalowy Filtr do Wody
Filtr Survivalowy. Improwizowany Filtr. Uzdatnianie Wody Survival. Kurs Survivalu. Szkoła Przetrwania. Sztuka Przetrwania. Szkolenie Survivalowe. Survivor Group

Improwizowany Survivalowy Filtr do Wody

Dostęp do wody jest jednym z najważniejszych priorytetów w sytuacji survivalowej; w zależności od pory roku oraz naszej sytuacji może być ogromnie problematyczny lub znacząco ułatwiony. Niezależnie od tego czy obozujemy nad górskim strumieniem (wody pod dostatkiem i stosunkowo czysta) lub jeziorem/rzeką/strumieniem (woda jest, z jej czystością jest różnie) każde źródło wody powinniśmy traktować jako potencjalnie zanieczyszczone. Tym bardziej, jeżeli aby zdobyć niewielką ilość H2O musimy się srogo napracować wyciskając ją z błota czy też pozyskując z otoczenia w inny sposób.

Zanieczyszczenia w wodzie możemy podzielić z grubsza na trzy rodzaje:

Mechaniczne

Piasek, ziemia, nasiona roślin, drobne bezkręgowce (robaki pajęczaki etc) i tym podobne. Z zasady nie stanowią one dla nas zagrożenia choć pogarszają właściwości smakowe i zapachowe wody, w dodatku pozbycie się ich jest bardzo proste. Groźne jest to co w nich przebywa a więc:

Biologiczne

Głównie bakterie ale też wirusy, pierwotniaki, ameby cysty pasożyty i wszelakie inne drobnoustroje tylko czekające na swojego nowego gospodarza. To one stanowią najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Zatrucie brudną wodą to poważne zagrożenie wahające się w skutkach od drobnego przeczyszczenia, przez kilka dni piekielnych mąk i odwodnienie aż po śmierć. Zresztą, nawet kilkudniowa infekcja w warunkach survivalowych, gdy nasz organizm jest i tak osłabiony a my sami mamy mnóstwo do zrobienia będzie de-facto śmiertelna w skutkach. Pomyśl kiedy ostatnio zdarzyło Ci się poważne zatrucie pokarmowe; trwające 2-3 dni gdy kilka razy dziennie chodziłeś do łazienki. Pomnóż czas trwania oraz częstotliwość wizyt w łazience razy dwa. Dodaj brak węgla aktywnego, stoperanu, smecty, bieżącej, czystej wody, mokrych chusteczek i podobnych udogodnień cywilizacyjnych. Dodaj też konieczność spania na zewnątrz, niezależnie od temperatury i opadów atmosferycznych oraz konieczność codziennej pracy; przemieszczania się w kierunku bezpiecznym, budowy schronienia, zbierania drewna na opał i rozpalania ogniska, zdobywania pożywienia, samej wody i wiele innych. Problem jest więc poważny a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profilaktyka i zapobieganie jego powstaniu.

Chemiczne

Najczęściej będą to pestycydy i inne środki ochrony roślin oraz metale ciężkie. Zagrożenie zazwyczaj występuje w pobliżu pól uprawnych, infrastrukturze komunikacyjnej (spaliny) oraz w pobliżu terenów przemysłowych. W terenach “dzikich”, choć wciąż może występować stanowi zazwyczaj dużo mniejszy problem niż w przypadku terenów miejskich a w szczególności rejonów silnie uprzemysłowionych lub terenów intensywnych użytków rolnych.

Przeczytaj również