Dostęp do wody jest jednym z najważniejszych priorytetów w sytuacji survivalowej; w zależności od pory roku oraz naszej sytuacji może być ogromnie problematyczny lub znacząco ułatwiony. Niezależnie od tego czy obozujemy nad górskim strumieniem (wody pod dostatkiem i stosunkowo czysta) lub jeziorem/rzeką/strumieniem (woda jest, z jej czystością jest różnie) każde źródło wody powinniśmy traktować jako potencjalnie zanieczyszczone. Tym bardziej, jeżeli aby zdobyć niewielką ilość H2O musimy się srogo napracować wyciskając ją z błota czy też pozyskując z otoczenia w inny sposób.
Zanieczyszczenia w wodzie możemy podzielić z grubsza na trzy rodzaje:
Mechaniczne
Piasek, ziemia, nasiona roślin, drobne bezkręgowce (robaki pajęczaki etc) i tym podobne. Z zasady nie stanowią one dla nas zagrożenia choć pogarszają właściwości smakowe i zapachowe wody, w dodatku pozbycie się ich jest bardzo proste. Groźne jest to co w nich przebywa a więc:
Biologiczne
Głównie bakterie ale też wirusy, pierwotniaki, ameby cysty pasożyty i wszelakie inne drobnoustroje tylko czekające na swojego nowego gospodarza. To one stanowią najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Zatrucie brudną wodą to poważne zagrożenie wahające się w skutkach od drobnego przeczyszczenia, przez kilka dni piekielnych mąk i odwodnienie aż po śmierć. Zresztą, nawet kilkudniowa infekcja w warunkach survivalowych, gdy nasz organizm jest i tak osłabiony a my sami mamy mnóstwo do zrobienia będzie de-facto śmiertelna w skutkach. Pomyśl kiedy ostatnio zdarzyło Ci się poważne zatrucie pokarmowe; trwające 2-3 dni gdy kilka razy dziennie chodziłeś do łazienki. Pomnóż czas trwania oraz częstotliwość wizyt w łazience razy dwa. Dodaj brak węgla aktywnego, stoperanu, smecty, bieżącej, czystej wody, mokrych chusteczek i podobnych udogodnień cywilizacyjnych. Dodaj też konieczność spania na zewnątrz, niezależnie od temperatury i opadów atmosferycznych oraz konieczność codziennej pracy; przemieszczania się w kierunku bezpiecznym, budowy schronienia, zbierania drewna na opał i rozpalania ogniska, zdobywania pożywienia, samej wody i wiele innych. Problem jest więc poważny a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profilaktyka i zapobieganie jego powstaniu.
Chemiczne
Najczęściej będą to pestycydy i inne środki ochrony roślin oraz metale ciężkie. Zagrożenie zazwyczaj występuje w pobliżu pól uprawnych, infrastrukturze komunikacyjnej (spaliny) oraz w pobliżu terenów przemysłowych. W terenach “dzikich”, choć wciąż może występować stanowi zazwyczaj dużo mniejszy problem niż w przypadku terenów miejskich a w szczególności rejonów silnie uprzemysłowionych lub terenów intensywnych użytków rolnych.