Przejdź do treści
Home / Survival / 10 niezbędnych rzeczy w plecaku ucieczkowym

10 niezbędnych rzeczy w plecaku ucieczkowym

Kiedy kompletujemy nasz plecak ucieczkowy (tak zwany “bug out bag”), to istotne jest, aby mieć w nim podstawowe zapasy i akcesoria, które pomogą nam przeżyć. Ciężko to wszystko spamiętać a tym bardziej samemu stworzyć taką listę. Dlatego w tym artykule przedstawiamy 10 niezbędnych rzeczy, które powinny się znaleźć w plecaku ucieczkowym. Należy zwrócić uwagę, że poniższa lista nie jest zamknięta. Poniższe 10 punktów to rzeczy absolutnie najważniejsze. Oto one:

1) Żywność:

Puszki z gotowymi daniami są naszym zdaniem koniecznym zapasem żywnościowym w plecaku ucieczkowym. Żywność w słoikach zakręcanych (plastikowych, aby się nie pobiły) też są bardzo dobre, gdyż plastikowy słoik może być używany ponownie jako pojemnik na różne rzeczy, takie jak woda, mąka, cukier, które możemy znaleźć lub zdobyć później. Puszka natomiast to metalowe naczynie, które można wykorzystać do gotowania, gdy nie mamy menażki. Ciekawą opcją są wojskowe racje żywnościowe, zawierające dobrze zbilansowaną żywność o wysokiej kaloryczności. Kasza, ryż, makaron itp. są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, ale wymagają wody i gotowania – nie nadają się do spożycia w marszu. “Suche” racje, takie jak krakersy lub herbatniki, mogą być używane jako przekąska. Często są one wysoko kaloryczne, zawierają węglowodany, błonnik, oraz mają długi termin ważności. Po spożyciu “puchną” w żołądku, co daje uczucie sytości. Minusem jest konieczność popijania ich wodą.

Warto też uwzględnić preferencje osobiste, na przykład dzieci mogą woleć pasztet od mielonki lub szprotów.
Dobrym pomysłem może być połączenie różnych opcji żywności. Na przykład torebka z kaszą/ryżem/owsianką/makaronem + 1/3 konserwy/słoika z pulpetami jako jedno danie. Wojskowe racje żywnościowe mogą być używane jako jedzenie awaryjne, dobre do spożycia szybko i bez przygotowania.

2) Woda i jej uzdatnianie:

Bez wody można przeżyć nawet do 3 dni, ale wydajność naszego ciała szybko spada (szczególnie zdolność myślenia – i wraz z nią nasze szanse przeżycia). Woda jest niezbędna do przekazywania sygnałów elektrycznych między neuronami w mózgu. Codzienne zapotrzebowanie na wodę znacząco wzrasta latem (ze względu na temperaturę) i zimą (ze względu na większy wysiłek organizmu celem ogrzania ciała). Nasze zapotrzebowanie na wodę może się także zmieniać w zależności od tego, jaką żywność zabieramy ze sobą – gotowe posiłki w słoikach lub puszkach mają już w sobie wodę, podczas gdy suchary mogą sprawić, że będziemy potrzebowali więcej pić. Pamiętajmy również, że w zależności od sytuacji, pogody i terenu, będziemy potrzebować wody do mycia się, płukania ran itp.
Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą dwóch butelek po 1,5 litra i dwóch butelek po 0,5 litra. Jedną dużą butelkę możemy wykorzystać jako obudowę na filtr survivalowy, drugą jako główny zapas w plecaku, a dwie małe butelki jako podręczne do picia w drodze. Oprócz zapasu wody warto też pomyśleć o środkach do jej uzdatniania, takich jak tabletki, filtry survivalowe itp. W każdej możliwej sytuacji powinniśmy uzupełniać nasz zapas wody, korzystając z każdej nadarzającej się okazji.

3) Odzież:

Zapewnienie sobie ciepła jest często równie istotne, jeśli nie bardziej, niż dostęp do wody i jedzenia. Nawet jedna noc w trudnych warunkach może zakończyć się dla nas źle. Warto zabrać przynajmniej trzy pary skarpet – dwie do zmiany w razie zamoczenia, a trzecią jako zapasową na wypadek krytycznej sytuacji lub gdy jedna para ulegnie zniszczeniu. Należy również pamiętać o bieliźnie, zarówno z higienicznych powodów, jak i ze względu na możliwość zmoczenia. Niezwykle ważne jest dostosowanie odzieży do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Długie spodnie, dwie podkoszulki, bielizna termiczna/polar/kurtka, kurtka przeciwdeszczowa/poncho, oraz zapasowe buty typu adidasy to niezbędne elementy naszego zestawu.

4) Rozpalanie ognia:

Najważniejsze jest, abyśmy mieli przynajmniej dwa niezależne sposoby rozpalania ognia, którymi potrafimy się posługiwać. Może to być zapałka sztormowa, zapalniczka, lub krzesiwo i rozpałka. W sytuacji survivalowej rozpalanie ognia będzie konieczne prędzej czy później (przeważnie prędzej). Oprócz sprzętu do rozpalania ognia potrzebujemy też umiejętności survivalowych, które sprawią, że rozpalimy ognisko bardziej efektywnie.

5) Energia elektryczna i środki do jej uzupełniania:

Należy zadbać o dostęp do energii do naszych urządzeń nawigacyjnych, latarek i innych. Warto zabrać przynajmniej dwa komplety baterii do wszystkich urządzeń, jakie zabieramy ze sobą. Warto także pamiętać o naładowanym powerbanku i zapasowych akumulatorach. Należy również zastanowić się nad zabraniem ładowarki solarnej, zwłaszcza latem, gdy słońce pozwoli na naładowanie telefonu lub akumulatorów w krótkim czasie.

6) Schronienie survivalowe:

Schronienie musi zapewnić nam ochronę przed deszczem i wiatrem, zapewnić ciepło i komfort, oraz być stosunkowo lekkie i łatwe w rozkładaniu. Warto zabrać ze sobą śpiwór, karimatę, oraz poncho/tarp, które można wykorzystać jako schronienie. Warto również zaopatrzyć się w grube worki foliowe, które mogą posłużyć jako awaryjny śpiwór, zadaszenie, poncho itp.

7) Łączność:

Warto mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z zapasową kartą sim oraz proste radio do słuchania komunikatów służb. Przydatne mogą być także słuchawki, lusterko, gwizdek oraz zestaw rac do sygnalizacji służbom ratunkowym.

8) Orientacja w terenie:

Należy zabrać ze sobą mapy, kompas lub busolę, oraz zapoznać się z ich obsługą. Warto także rozważyć zabranie lornetki/lunety do bezpiecznego sprawdzania rzeczy, które są od nas w dalekim dystansie. Dodatkowo należy się zastanowić nad inwestycją w odbiornik GPS. Gwarancji nie mamy, że w sytuacji kryzysu system GPS będzie działał, ale kiedy działa, to urządzenie GPS jest dużo efektywniejsze i szybsze niż mapa i kompas (w rękach osoby, która nie jest ekspertem topografii i orientacji w terenie).

9) Leki i higiena:

Należy zadbać o podstawowe leki, apteczkę, mydło, szczoteczkę i pastę do zębów, papier toaletowy oraz chusteczki wilgotne. Apteczka powinna zawierać środki do dezynfekcji ran, plastry, bandaże, szwy przylepne, stazę, węgiel aktywny, krople na żołądek, witaminę C, multiwitaminę, leki na gorączkę i zapalenia.

10) Narzędzia:

Należy zabrać ze sobą niezbędne narzędzia, takie jak nóż, scyzoryk lub multitool, zestaw do szycia, latarka, taśma klejąca, worki foliowe, rękawiczki robocze, oraz sznurek paracord. Opcjonalnie możemy się zastanowić nad lekką siekierką i piłą składaną, jeżeli waga pozwoli.

Podsumowanie

Jeżeli spakujemy wszystko z powyższej listy, to będziemy przygotowani dość dobrze. Jedyne co opcjonalnie do listy można dodać to artykuły do obrony osobistej. Jako podstawę, zalecilibyśmy spray na niedźwiedzie – jest to taki gaz pieprzowy, tylko że w większej puszcze i mocniejszy. Jeżeli mamy więcej funduszy, polecamy rewolwer czarnoprochowy (nasz wybór to Uberti Cattleman 1873 lufa 4.75 cala, kaliber .44). Jeżeli mamy pozwolenie na broń, to wybór mamy dużo większy. Jedyne co zalecamy to, żeby broń nie była na widoku.

Tematykę niezbędnych rzeczy do naszego plecaka ucieczkowego poruszamy również na naszych szkoleniach survivalowych, obozach survivalowych oraz kursach survivalu. Zapisać możesz się tutaj: https://survivorgroup.pl/szkolenia

Zapraszamy!