Przejdź do treści
Brak sygnalu w lesie na telefonie
Home / Survival / Czy można zadzwonić na 112 bez zasięgu? – jak polepszyć zasięg w sytuacji survivalowej

Czy można zadzwonić na 112 bez zasięgu? – jak polepszyć zasięg w sytuacji survivalowej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz skorzystać z telefonu w nagłym wypadku, gdy nie masz zasięgu?  

To przykre, gdy zła sytuacja zmienia się w jeszcze gorszą. Ciężko jest sobie wyobrazić życie bez telefonów komórkowych, które w sytuacjach kryzysowych oferują szybką i pewną komunikację. Jednak ważne jest, aby raz na zawsze wyjaśnić pewną kwestię: czy możliwe jest wykonanie połączenia na numer 112 bez zasięgu? 

Odpowiedź brzmi tak. Możesz zadzwonić na 112 nawet wtedy, gdy na twoim telefonie wyświetla się komunikat o braku zasięgu, pod warunkiem że w zasięgu znajdują się inne dostępne wieże. Funkcja telefonu przeznaczona do połączeń alarmowych pozwala mu skorzystać z wieży innego operatora, jeśli znajduje się ona w pobliżu. 

Pojawienie się komunikatu „brak zasięgu” nie oznacza, że sygnał faktycznie nie istnieje; zazwyczaj oznacza to tylko brak wieży Twojego operatora w pobliżu. Twój telefon prawdopodobnie nadal odbiera sygnał, nawet jeśli pokazuje „zero kresek” – Twój telefon nie potrzebuje żadnych „kresek”, aby odbierać sygnał. Jak to możliwe? „Kreski” są tylko sposobem na wizualizację siły sygnału, który informuje Cię o jakości połączenia z najbliższą, zatwierdzoną wieżą w Twojej sieci. W rzeczywistości, twój telefon może mieć pełny sygnał z innej wieży (niezwiązanej z Twoją siecią) i nadal pokazywać jedną migającą kreskę, jeśli połączenie z zatwierdzoną wieżą jest słabe lub gdy występują problemy z wieżą, z którą próbuje się połączyć. 

Faktycznie telefon komórkowy stale komunikuje się z wieloma wieżami w okolicy z różnych powodów: aby przekazać rozmowę, gdy wychodzisz poza zasięg jednej z wież, aby sprawdzić, czy jest silniejszy sygnał, i tak dalej. Gdy telefon wyświetla „brak kresek” lub „brak usługi”, oznacza to jedynie, że wieże Twojego operatora nie są w zasięgu, a nie, że absolutnie brakuje sygnału. To ważne, i zaraz zrozumiesz dlaczego.

Jak działają telefony komórkowe i sieci komunikacyjne?

Aby lepiej zrozumieć ten skomplikowany system komunikacji, warto wiedzieć, jak telefon komunikuje się z wieżami komórkowymi. Gdy wykonujesz połączenie lub używasz danych, fale radiowe przesyłają informacje z Twojego telefonu do najbliższej wieży komórkowej. Ta wieża następnie przesyła informacje przez linie telefoniczne lub kable światłowodowe do centrali telekomunikacyjnej. Stamtąd sygnał jest kierowany do osoby dzwoniącej – czy to innego telefonu, czy operatora numeru 112. 

Ten sam proces odbywa się, gdy odbierasz połączenie: centrala przekazuje sygnał przez sieć do najbliższej wieży komórkowej, która następnie przesyła go do Twojego telefonu za pomocą fal radiowych. 

Teraz wiemy, że nasze telefony to zaawansowane radia dwukierunkowe, które komunikują się przez wieże przy użyciu fal radiowych. Jeśli znasz tradycyjne systemy radiowe, wiesz, że każdy może nadawać, odbierać i nasłuchiwać, jeśli jest na właściwej częstotliwości. Logika podpowiada, że nasze telefony komórkowe powinny móc korzystać z każdej pobliskiej wieży. Więc dlaczego czasami nie mogą?

Wizualizajca zasiegu sieci komorkowej w terenie
Wizualizacja zasięgu sieci komórkowej w terenie. W tym wypadku za górą występuje teren w którym sygnał nie dociera.W niektórych przypadkach może się okazać, że przesunięcie się kilkadziesiąt metrow w odpowiednim kierunku możemy być w obrębie zasięgu.

Brak sygnału zwykle oznacza brak zgody. Problem nie tkwi w tym, że telefon nie może się komunikować z innymi wieżami; chodzi o to, że nie ma na to zgody. Każda sieć lub operator ma umowę z właścicielem każdej wieży w obszarach, które obsługują, umożliwiając im korzystanie z tych wieży dla ruchu komórkowego. Chociaż telefon z sieci Orange mógłby łatwo połączyć się z wieżą Play, nie powinien tego robić bez specjalnego pozwolenia. Jak się zapewne domyślasz, nie dotyczy to sytuacji, w której dzwonimy na numery alarmowe. Warto więc spróbować wykonać takie połączenie nawet wobec komunikatu o braku zasięgu!

Jak polepszyć zasięg telefonu w sytuacji survivalowej?

Może nam się zdarzyć, że w przypadku sytuacji survivalowej nie jest możliwe nawet nawiązanie kontaktu ze służbami ratunkowymi pod 112 z powodu zbyt dużej odległości do najbliższej wieży komunikacyjnej. Poprawienie jakości sygnału telefonu komórkowego w sytuacji survivalowej może być kluczowe dla bezpieczeństwa i komunikacji. Oto kilka sposobów, jak można próbować zwiększyć szanse na uzyskanie lepszego sygnału: 

 1. Znajdź lepsze miejsce:
  Przesuń się na wyższą pozycję. Wzgórza, wzniesienia, a nawet dachy budynków mogą zapewnić lepszy zasięg. 
  Otwarte przestrzenie są lepsze niż gęste lasy lub miejsca otoczone dużymi obiektami, takimi jak budynki czy góry, które mogą blokować sygnał. 
 2. Usuń przeszkody:
  Upewnij się, że nie ma metalowych przedmiotów wokół telefonu, które mogą zakłócać sygnał. 
  Trzymaj telefon z dala od innych urządzeń elektronicznych, które mogą generować interferencje. 
 3. Popraw położenie telefonu:
  Trzymaj telefon w pozycji pionowej, z anteną skierowaną w górę.
  Unikaj trzymania telefonu mocno lub przykrywania go dłonią, szczególnie w okolicach anteny
  Probowanie poprawienia zasiegu w telefonie poprzez tryzmanie na wysokosci
  Trzymanie telefonu najwyżej jak to możliwe w niektórych sytuacjach może okazać się kluczem do osiągnięcia wystarczającego zasięgu.

 4. Użyj trybu awaryjnego:
  Większość telefonów posiada funkcję połączeń awaryjnych, która pozwala telefonowi korzystać z każdej dostępnej sieci, nawet jeśli nie jest to sieć macierzysta. To może czasami poprawić zasięg.
 5. Oszczędzaj baterię:
  Telefon z niskim poziomem baterii może mieć mniejszą moc transmisji sygnału. Używaj oszczędnych trybów baterii, aby zwiększyć szanse gdy spróbujesz uzyskać sygnał.
 6. Sprawdź inny telefon:
  Jeśli jesteś w grupie i inne osoby mają telefony w innych sieciach, sprawdź, czy któryś z nich nie ma lepszego zasięgu. Niektóre telefony mogą mieć wbudowaną większą lub lepszą antenę.
 7. Wykorzystaj technologie SOS:
  Niektóre smartfony mają wbudowane funkcje SOS, które mogą wysłać sygnał ratunkowy nawet przy bardzo słabym zasięgu.
 8. Konstrukcje prowizoryczne:
  W skrajnych sytuacjach można spróbować zbudować prowizoryczną antenę z dostępnych materiałów metalowych, jak druty czy opakowania aluminiowe. 

Te metody mogą pomóc, ale ważne jest, aby zawsze być przygotowanym na sytuacje awaryjne poprzez informowanie bliskich o planowanych trasach wyjazdów, a także mając przy sobie dodatkowe źródła komunikacji, takie jak radio satelitarne czy GPS, jeśli planujesz przebywanie w miejscach o słabym zasięgu.